Domů Zdraví Potraviny, které se tváří zdravě, ale ve výsledku se od klasických chipsů...

Potraviny, které se tváří zdravě, ale ve výsledku se od klasických chipsů neliší: Pozor, z čeho přibíráte!

-

Asi netřeba zdůrazňovat, že nejlepším řešením je si k televizi nebrat nic. Pokud však už máte tento nepříliš vhodný návyk tzv. napodmieňovaný, je dobré pracovat na jeho odnaučení. Inspiraci, jak na to můžete získat v tomto článku.

Čtěte také: Potravinová pyramida na hubnutí: Detailní seznam potravin a doporučené velikosti porcí, abyste nepřibíraly

Pokud se tedy aniž neobejdete, naučte se připravovat si něco vhodnějšího. Co si tedy dát například právě k takové televizi, aby vám to nepřineslo příliš zbytečných kalorií navíc? A jaké potraviny se sice tváří zdravě, ale ve výsledku se to od klasických chipsů nijak významně neliší?

Pokud se vás právě mlsání u televize, knížky nebo počítače netýká, můžete následující řádky brát jako inspiraci, jako například pohostit nečekanou návštěvu, která k vám přijde na večerní posezení.

Co si dát namísto chipsů?
Ořechů jen jednu hrst
Častá rada zní: dejte si místo chipsů oříšky, které jsou plné zdravých tuků a vlákniny. Ano, pravda to určitě je a svému zdraví určitě touto výměnou trochu přilepšíme, ale z hlediska energie si příliš nepomůžeme.

Pokud si dáme každý večer 100g sáček s oříšky, tak kromě těch zdravých tuků našemu tělu dodáme i více než 2000 kJ, které, pokud nejsme zrovna vrcholoví sportovci nebo horníci, zcela nespotřebujeme. Takže ořechy jedině s mírou a opravdu opatrně.

Luštěninové chipsy jen přiměřeně
Na popularitě také získávají luštěninové chipsy – určitě jsou nutričně hodnotnější než chipsy klasické, ale stále obsahují poměrně dost tuku a jsou tedy energeticky vydatné. Takže i zde platí, že není vhodné to s nimi přehánět a vyplatí se sledovat složení, zejména druh použitého tuku a jeho celkový obsah.

Připravte si pražený cizrna
Luštěniny si raději po domácku upražte, nemusíte ani přidávat žádný tuk. Pražené sójové boby můžete také sehnat v obchodě pod názvem alburetky.

Zeleninové chipsy nemusí být žádná výhra
Zeleninové chipsy se tváří jako skvělá alternativa ke klasickým brambůrkům. Ano, může to tak být, ale jen pokud jde o chipsy sušené a ne smažené.

Nalámejte si knäckebrot
Pokud potřebujete něco chroupat, můžete si například do mističky nalámat knäckebrot. Potřebu něco zobat to splní, ušetříte energii a ještě tělu dodáte potřebnou vlákninu.

Cereální křupky, tyčinky
Namísto klasických chipsů, tyčinek a křupek můžete „zobat“ i různé cereální křupky nebo tyčinky, jejichž základem jsou obiloviny či luštěniny a většinou mají vyšší obsah vlákniny a pokud jde o výrobky z luštěnin, tak i trochu více bílkovin. Dejte však i zde pozor na množství a sledujte složení.

Snídaňové cereálie nemusí být jen na snídani
Pokud preferujete sladké klování, můžete si pomoci i snídaňovými cereáliemi. Stejně jako v případě snídaně ale vybírejte výrobky s co nejnižším obsahem cukru nebo si připravte müsli domácí. A opět platí známé pravidlo – nepřehánět to s množstvím.

Sušené maso namísto klobásy
Pokud jste například zvyklí si na talířek nakrájet nějakou tu klobásku, skvělou alternativou je sušené maso, obsahuje jen minimum tuku a je zdrojem kvalitních bílkovin. Jeden sáček obsahuje jen kolem 250 kJ. Pozor si dejte ale na obsah soli, který může být u některých výrobků vysoký. Na trhu se však dá sehnat i sušené maso se sníženým obsahem soli.

Namísto salámu kvalitní šunku
Pokud si místo salámu dáte na talířek hubenou šunku, ušetříte v 100 g až 40 g tuku. A pokud vyberete kvalitní šunku s vysokým obsahem masa, tak si určitě i pochutnáte. V případě, že si to chcete ještě trochu zpestřit, tak si můžete připravit například šunkové rolky s cottage, hotové jsou jednou dva.

Vyzkoušejte šmakoun
Šmakoun je takový chameleon, který se dá využít na mnoho způsobů. Kromě toho, že se dá využít při vaření i pečení, můžete ho zobat klidně i jen tak samotný. A to buď v příchutích slaně nebo i jeho sladce. Ne každému šmakoun chutí, ale určitě má i své oblíbence, tak vyzkoušejte. Jeho výhodou je, že obsahuje cenné bílkoviny.

zelenina
Samozřejmě vrcholem vašeho snažení o zdravější alternativní mlsání by mělo být to, že budete mlsat zeleninu. Výborné jsou například cherry rajčata, v obchodech můžete zakoupit již očištěnou malou mrkvičku, někdy i kulatou – takže iluze bonbónů je dokonalá. Ale můžete si připravit jakoukoliv vaši oblíbenou zeleninu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek