Domů Pro ženy Slabší krvácení a nedostatek vložek. Pandemie změnila i menstruaci

Slabší krvácení a nedostatek vložek. Pandemie změnila i menstruaci

-

Mýty o menstruaci mohou zhoršovat epidemii.

Onemocnění Covid-19, ale i celková situace, která s pandemií souvisí, na více úrovních ovlivňuje i menstruaci žen.

Ať už jde o změny menstruačního cyklu v důsledku onemocnění, zvýšenou míru stresu, nebo nedostatek menstruačních pomůcek, týkají se milionů žen.

Delší cykly a slabší krvácení

Téma, zda nákaza virem SARS-CoV-2 a překonání onemocnění Covid-19 trvale, nebo na krátký čas ovlivní menstruační krvácení a menstruační cyklus, nedávno otevřel americký Medical News Today. K tématu dělal i vlastní menší průzkum.

Přestože jde zejména o výpovědi jednotlivých žen a ne o reprezentativní vzorek, medicínsky web uvádí, že oslovené ženy v plodném věku po onemocnění, zaznamenali změny cyklů.

Šlo zejména o pacientky, které měly střední a těžší průběh onemocnění. Mezi nejčastější potíže považovali vynechávající či nepravidelnou menstruaci, ale i neobvyklé množství krevních sraženin a zhoršené příznaky premenstruačního syndromu.

Vlivem onemocnění Covid-19 na ženské reprodukční zdraví a samotnou menstruaci se dosud věnovalo jen málo vědeckých studií a výzkumy proběhly na poměrně malých vzorcích respondentek. Nejrozsáhlejší z nich je čínská studie, která analyzovala data u 177 žen, které prodělaly onemocnění na Covid- 19. Studii zveřejnili v Reproductive biomedicíně Online.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek