Domů Pro ženy Lepší sex, spánek i tělo. Suchý leden má mnoho výhod, hlavní je...

Lepší sex, spánek i tělo. Suchý leden má mnoho výhod, hlavní je ta psychická

-

Prospěšná je i krátkodobá abstinence.

Suchý leden je celosvětová výzva, během níž se lidé v prvním měsíci roku úplně vzdávají alkoholu. Někteří v tomto kroku vidí nástup na cestu k omezenější pití, jiní cítí, že potřebují „detox“ po svátcích či Silvestri.

Zřeknutí se alkoholu má řadu tělesných i emocionálních výhod.

Lidé, kteří pijí pouze příležitostně nebo zřídka, jejich zřejmě nezaznamenají až tak výrazně.

No těm, kteří pijí pravidelně a nadprůměrně, při abstinenci zkvalitní spánek a mají více energie, zlepší se fungování mozku, sníží riziko pro kardiovaskulární onemocnění či rakovinu a upraví se jejich trávení. Někteří mohou pociťovat i zlepšení v sexuální oblasti, zejména co se týče libida či výdrže.

Silní požívací alkoholu mohou po nějakém čase bez pití spatřit i úbytek na váze a v neposlední řadě je výhodou i šetření peněz.

Psychologové a lékaři však vidí v třicetidenní abstinenci i další benefity, které mohou mít dlouhodobý přesah a poukazují na vztah člověka k alkoholu.

Střízlivý měsíc přináší zdravější postoj k pití

Pokud jste osoba, která pije alkohol často, případně má sklon k pravidelnému nárazovému pití, několikatýdenní abstinence vám nezaručí, že se vyhnete dlouhodobým zdravotním důsledkům.

Totéž platí, pokud jste od alkoholu závislí.

Přesto se předpokládá, že i krátkodobé vysazení alkoholu je pro zdraví člověka lepší než nic.

Menší observační studie z roku 2018, kterou zveřejnili v časopise British Medical Journal, popisuje, že i u průměrných a nadprůměrných konzumentů alkoholu mělo dočasné vysazení pití pozitivní následky.

Z krátkodobého hlediska se zlepšil například jejich krevní tlak, jaterní testy, inzulínová rezistence či ukazatele, které souvisí s rozvojem rakoviny.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek