DomůVíkendSmutek, nižší sebevědomí a nejistota vedou k tomu, že člověk uvěří konspirační...

Smutek, nižší sebevědomí a nejistota vedou k tomu, že člověk uvěří konspirační teorii

-

Psychiatr Peter Breier doporučuje film Rytíři spravedlnosti.
Nastoupila do metra s dospívající dcerou a počítala s tím, že těch pár zastávek postojí. Ale jeden muž vstal a kýval na ni: Pojď. Sedni si.

O několik sekund prehrmela několika vagony exploze. Ti, co seděli na pravé straně, zahynuli bez výjimky.

Tragická událost byla kodaňských policií vyhodnocena jako nehoda, teroristický útok se vyloučil. Pro ty, co přežili, a zejména pro ty, co přišli o své blízké, ale bylo těžké smířit se s takovým závěrem.

Chyběly jim odpovědi na otázky: Proč? Kdo?

Vynikající dánský film Rytíři spravedlnosti, který nezvykle a originálně kombinuje gangsterku, černou komedii a zároveň hlubokou a citlivou psychologickou studii, otevírá téma konspiračních teorií.

Že ji režisér Anders Thomas Jensen spojil s traumatem a prožíváním smutku po velké životní ztrátě, vůbec není náhoda.

Konspirační teorie nedává smysl, ale poskytuje jistotu

„Za normálních okolností se dokáže člověk se ztrátou vyrovnat. Proces truchlení trvá určitý čas, akceptuje se, že šest měsíců by mělo být dostatečné,“ říká psychiatr Peter Breier.

Smutek má přitom několik fází. Popření. Hněv. Vyjednávání. Deprese. Akceptace. Ve filmu Rytíři spravedlnosti nimi procházejí Mathilde, dospívající dcera mrtvé ženy z metra, a její manžel Markus (hraje ho Mads Mikkelsen), voják z povolání.

Teprve když jsou na počátku náročného psychologického procesu, vyhledá jejich muž, který v metru nabídl své místo. Otto. Je informatik a dokud nedostal v práci výpověď, věnoval se statistikám a hledáním skrytých souvislostí mezi čísly. Společenský outsider, už na pohled.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek