Domů Pro ženy Sexuoložka: Pedofili se svým stavem trápí, sexuální odchylky jsou velká stigma

Sexuoložka: Pedofili se svým stavem trápí, sexuální odchylky jsou velká stigma

-

V Česku spustily projekt Parafilik.

Znepokojuje vás vaše sexualita? Znepokojuje vás sexualita vaše blízké? I těmito otázkami a poradenstvím v nich se zabývá český projekt Parafilik, který spustil pražský Národní ústav duševního zdraví.

Zaměřuje se na lidi s parafíliami, tedy problematickým sexuálním nastavením typu pedofilie, sexuální agresivita, sadismus, fetišismus či zoofilie.

„Je velmi těžké to říci někomu ve svém okolí, protože takový člověk se za to stydí,“ říká jedna z odbornic projektu, sexuoložka a psychoterapeutka Petra Vrzáčková.

Co by měla o parafíliách společnost vědět?

Parafília neznameá zneužívání

Fakt, že člověk má problematickou sexualitu, nevede automaticky k tomu, že ubližuje lidem či zvířatům. Mnozí lidé prožívají pocity, o kterých vědí, že jsou škodlivé a nikdy na jejich základě nekonají. Často však potřebují pomoc, aby se s pocity vypořádali bez ublížení jiným.

Psychiatrie odlišuje pojmy parafília a parafilná porucha. Parafíliu chápe jako sexuální zájem o objekty, které nejsou osobami, o děti či jiné osoby, které nejsou schopny poskytnout souhlas.

Parafilné poruchy se již přetavují do řízení a mohou vést k ublížení nebo k riziku ublížení jiným osobám.

Například člověk, kterého sexuálně přitahují zvířata, nemusí automaticky trpět i poruchou a pokoušet se o sex se zvířaty.

Důležité je rozlišovat dvě věci – jestli má někdo pouze parafíliu, s níž se narodil, a například se mu líbí děti, nebo to, zda má parafilnú poruchu, a tedy dívá dětské porno, případně má sex s dětmi.

Mezi tím je obrovská propast.

Je velmi důležité neodsuzovat někoho, kdo se narodí s parafíliou, protože ten člověk může velmi trpět a nikdy nikomu nic neudělal.

Pak je tu i odsouzeníhodná skupina lidí, která trestné činy páchá, často parafilná vůbec není a s tím je třeba razantně pracovat.

Stačilo by, aby si toto společnost uvědomila, a tím pádem by neodsuzovala každého za to, že dělá strašné zvěrstva, přičemž to tak není.

V rámci projektu Parafilik nabízíte odbornou pomoc a možnost terapie lidem s neobvyklou sexuální preferencí. O co přesně jde?

Jde o prevenci pro lidi, kteří za sebou v drtivé většině nemají soudní nebo trestní historii a chceme jim nabídnout pomoc na úrovni.

Většina pedofilů se totiž setká se sexuologem až ve chvíli, kdy už mají za sebou nějaké soudní stíhání nebo věznění, a pak mají nařízenou ochrannou sexuologickou léčbu.

To, co se u nás ještě „nenosí“, je pomoc už tehdy, když o sobě například někdo zjistí, že je pedofilům a trápí ho to. Neví, kam se má obrátit, s kým se o tom promluvit, a co se s tím dá dělat.

Proto je naše pomoc určena lidem, kteří o sobě vědí, že mají nějaký problém v sexualitě, a potřebují si o tom na bezpečném místě promluvit a řešit to.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek