Domů Víkend Ve světě chtějí, aby černocha daboval černoch.

Ve světě chtějí, aby černocha daboval černoch.

-

Nepochopili v dabingových studiích, o co jde? Nový animovaný film ze studií Pixar způsobil v Dánsku a Portugalsku polemiku. Petici podepisují tisíce nespokojených lidí, kteří nesouhlasí, v jaké podobě vznikly jejich jazykové verze.

Film Soul – na Slovensku se bude uvádět pod názvem Duše – má hlavního hrdiny černocha. To se v tomto typu animovaných filmů ještě nestalo. Je v tom symbolika i jasný záměr, aby iv rodinných příbězích byly zastoupeny menšiny.

Proto Dánové a Portugalci kritizují, že zodpovědní si nedali tu námahu, aby iv dánském a portugalském znění bylo slyšet černocha. Animovaného jazzového klavíristy a středoškolského učitele Joea Gardnera namluvili běloši Nikolaj Lie Kaas a Jorge Mourato.

V Portugalsku se k petici přidala herečka Ana Sofia Martins. Pro deník Publico řekla: „Nabízet příležitost zástupcem menšin by nemělo být módou, ale pravidlem.“

Na Slovensku herci film neprodávají

V anglickém originále Joea Gardnera namluvil Jamie Foxx. Na Slovensku Marián Miezga.

Tomáš Janísek z distribuční společnosti Cinemart vnímá citlivost problému, ale na Slovensko by ho nechtěl přenášet. A nejen proto, že zde vhodný černošský hlas podle něj není.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek