Půjčit si peníze zdarma? Vrátit přesně tolik, kolik bylo vypůjčeno a ani o korunu navíc. Je možné najít takového samaritána i mezi bankami, které obyčejně mají pověst nenasytných finančních ústavů? Kde najít bezúročnou půjčku?
Bezúročná půjčka, jak název napovídá, je půjčka bez úroku. Pointou takového úvěru je půjčit si určitou částku peněz a nepřeplatit nic navíc, žádné úroky. Úroková sazba je přitom rozhodujícím faktorem při výběru vhodné půjčky. Výše úroku určuje, kolik člověk na půjčce přeplatí.
Nejčastěji se lze s takovou nabídkou setkat mezi rodinnými příslušníky či dobrými přáteli. Ti obyčejně netrvají na žádných poplatcích ani navýšení. Sázejí na dobré vztahy a vzájemnou důvěru.
I přesto je doporučováno sepsat mezi sebou smlouvu o půjčce. Mnoho rodin a přátel se rozkmotřilo právě kvůli sporům o peníze. Smlouva o bezúročné půjčce – vzor se příliš neliší od klasické smlouvy o půjčce.
Podstatné je vyznačit na kontraktu kdo je věřitel a kdo dlužník, o jakou částku se jedná, jakým způsobem budou peníze poskytnuty, jaký je termín splatnosti a sankce za případné nesplácení. Ve smlouvě musí být jasně uvedeno, že se jedná o půjčku bezúročnou.
Nákup na splátky bez navýšení a první půjčka zdarma
Jistou formou bezúročné půjčky je nákup na splátky bez navýšení. Zákazník za zboží či služby zaplatí v několika adekvátně rozdělených splátkách, které nezahrnují peníze navíc. Je to vstřícný krok prodejců, kteří tímto způsobem dokáží prodat své produkty i těm, kteří momentálně nemají dostatek prostředků na úhradu celé částky.
S bezúročnými úvěry se lze setkat například u nebankovních společností, které se snaží na atraktivní nabídky nalákat nové klienty a potažmo další příjem. Jak je však možné získat výnos u půjčky zdarma?
Na bezúročné půjčky pozor. Mohou být dobrý sluha, ovšem zlý pán.
Bezúročná půjčka totiž automaticky neznamená půjčka zdarma. Přestože se tak tváří a většinou je tak i pojmenována, realita bývá zpravidla jinde. Nebankovní společnosti totiž dobře vědí, že lze na půjčkách vydělat i jinak.
První půjčky zdarma opravdu nevyžadují žádné úroky, ovšem termíny splatnosti jsou nastaveny jako šibeniční a nebankovní společnosti si za prodlení se splátkami účtují velké penále. Poplatky za upomínky, posunutí splatnosti či předávka vymahačům nevyjímaje.
Banky podobné sankce zpravidla neaplikují, ovšem na sebe si vydělávají právě úrokovými sazbami, z nichž je hrazena administrativa, správa úvěru, chod poboček a mimo jiné také poradenství a odborné konzultace.
Bezúročné období
Banky však u některých svých produktů mívají takzvané bezúročné období, kdy po určitou dobu trvání úvěru či jeho čerpání nejsou účtovány úroky. Většinou se tak děje u kreditních karet.
U kreditních karet bývá nastavený limit, kolik a v jak dlouhém období může klient čerpat, aniž by byl nucen z čerpaných peněz platit úrok. Toto období si určuje každá banka sama a bývá dlouhé zhruba 30 až 45 dní.
Bezúročné období neskrývá žádné záludnosti a skryté poplatky Stačí si pohlídat termíny a limity.
Některé typy kontokorentů nabízejí nezpoplatněné čerpání peněz do určité výše. Je-li například povolené přečerpání stanoveno na 15 tisíc korun, může kontokorent nabízet bezplatné čerpání například do limitu tří tisíc korun.
Složené úročení
Způsobů, jak co nejvíce ušetřit a potažmo vydělat na bankovních produktech, je vícero. Jedním z cest je složené úročení. Jednoduše řečeno se jedná o úroky z úroků. Platí to zejména u dlouhodobých produktů, jako jsou termínované vklady nebo spořicí účty.
Po určité době se totiž začnou klientům připisovat výnosy (úroky) z již připsaných úroků, aniž by klient na účet vkládat další prostředky. Banky tyto úroky automaticky daní a na účet se připisuje rovnou čistá částka.
Složené úročení – kalkulačka dokáže spočítat i to, jaká je reálná výše úroku a kolik lze tímto způsobem vydělat. U výpočtu lze zvolit, zda chce klient spočítat konečnou částku či reálnou výši úroku.
Úroková míra je procentuální vyjádření navýšení částky vložené například na spořicí účet, za jeden rok. Od ní se odečítá míra inflace, čímž je zjištěna reálná úroková míra, tedy čisté zhodnocení vkladu. Pokud inflace stoupá, reálná úroková míra klesá.