DomůRady a NávodyBez negativního testu nemohou pracovat. Jak top podniky řeší testování

Bez negativního testu nemohou pracovat. Jak top podniky řeší testování

-

Firmy začaly plošně testovat.
Tři dny poté, co začalo běžet období takzvaného celoplošného testování, nebo slovy premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) screening, vláda řekla i to, jak mají při testování postupovat firmy.

Testování ve firmách má být dobrovolné a zúčastnit se ho mohou nejen zaměstnanci podniků, ale i jejich rodina. Stát plánuje na každého otestovaného přispět podnikům částkou 3,50 eura a zajistí i testy, ochranné pomůcky. Následnou likvidaci materiálu si mají vyřešit samotné firmy.

Zaměstnavatelské svazy však s tímto nastavením nejsou spokojeny. Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ), která sdružuje energetiků, zemědělců, živnostníků, obchodníků či dopravců, vládě vyčítá nejen to, že pozdě schválila manuál testování ve firmách.

Základová fotografie zdarma na téma chytrý, digitální nomád, feminismu, feminismus

Vadí jí, že se firmy nevěděli dostat například k antigenický testům a problém mají sehnat i zdravotnický personál. Za problematické považuje asociace také spojování menších firem s méně než 250 zaměstnanci, které nemají kapacity na vlastní testování, s většími.

„Mnohé firmy se do testování zapojit chtějí, na realizaci je však nutné provést řadu úkonů, což pro firmu, která s tím nemá zkušenost, může být mimořádně náročné,“ reagoval viceprezident asociace Rastislav Machunka. Svazem však nejvíce chybí srozumitelná a včasná komunikace.

Celoplošné testování vyvrcholí – podobně jako na podzim – přes víkend. Od 27. ledna bude možné jít na procházku do přírody či do práce pouze s negativním testem.

Jak jsou na to připraveny slovenské podniky? A co se zaměstnanci, kteří na testování jít odmítnou?

Mohlo by Vás zajímat

PR článek