Známý zahradník nám prozradil, jak se starat o orchidei

Publikováno 26.12.2016

Orchidej patří mezi oblibené rostliny v mnohých domácnostech. Jednou nevýdou je, že své květy neukazují tak často. Někdo si koupí účinnější hojivo a někdo rostlině udělá šokovou terapii tím že jí nechá nějaký čas v tmavé místnosti.


Dnes vám ukážem s, kterým bude vaše orchidej kvéct.

1. Zkotrolujte věk rostliny

Jestli jste si koupili rostlinu a nevykvetla pravděpodobně jde o mladou orchydej. Určit věk rostliny můžete spočítat výhonky. V dospoělosti, kdy je připravená vykvéct měla by mít 5 až 8 výhonků. V případě, že se květy oběví v mladším věku je možné, že už nebude mít sílu na regeneraci.

2. Nepřemisťujte rostlinu 


Vyčleňte jí místo na okením parapetu a v žádném případě jí neposouvejte s květináčem. Konec konců změna prostředí je pro ně zbytečný stres a utrpení. Orchideje reagují na světlo takže, když je chctet přesunout na jiné místo vyberete stejnou stranu na, které naní dopadalo světlo tako jako předtim.

3. Sledujte stav kořenového systému 

Všichni milovníci orchideí vědí, že kořeny této rostliny se aktivně podílí na účasti v procesu fotosyntézy. Proto je nevyhnutelné, aby nebyla umístěná v keramickém květináči, ale v přehledné nádobě. 

4. Postarejte se o osvětlení

Děnní světlo je jedním z důležitých faktorů, které mají vliv na kvetení. Bez denního světla co představuje přibližně 10-12 hodin denně nebude  kvéct. Z toho důvodu, by se po dobu zimního období měli na její osvětlení použít specialní žárovky. Pokud si je nemůžete koupit budou stačit i zbytečné úsporné žárovky s bílým světlem. Nezahřívají se a proto můžou být umístěné několik centimetrů nad listama. 

5. Malý teplotní rozdíl

Podmětem k rokvětu orchideje může být i malý teplotní rozdíl mezi denní a noční teplotou vzduchu. Je proto žádoucí, aby teplota vzduchu v noci byla o 5-6 °C nižší jako v průběhu dne.

Samozřejmě že v zimě je to těžší zabezpečit takovéhle podmínky, ale od pozdního jara do začátku podzimu můžou být orchideie skladované ve venkovním prostředí. Po dobu zimy by se měla místnosti kde se orchideie nacházejí co nejvíc větrat. Dělejte to ale opatrně, protože rozmarným orchideím to může způsobit průvan.

6. Správné zalívání

Pokud chcete, aby se vaše rostlina cítila dobře měli byste jí zalejt jen tehdy když bude její půda suchá. V ideálním případě by voda na zalívaní měla být dešťová ale můžete použít i obyčejnou převařenou.

Napište nám

x