Zen styl - bydlení, které dodá vaší domácnosti harmonii

Publikováno 16.05.2017

Říkáte si, že je dnešní doba stále hektičtější, cítíte se často pod tlakem a ve stresu?Zkuste oddělit práci a domov. Abyste se ovšem doma cítili v klidu a v rovnováze, je zapotřebí příjemný a útulný prostor. K tomu vám může pomoci zen styl.

Co je zen styl?

Zenová tradice má svůj původ v čínském buddhistickém učení. Jejím smyslem je navodit harmonii. Nejde ovšem pouze o idylické prostředí, které v nás bude navozovat pozitivní a vyrovnanou náladu, ale měli bychom v interiéru inspirovaném zen stylem najít i prostor pro důležitou relaxaci či meditování. Zen styl má mnoho společného s více známou naukou Feng Shui. Opírá se rovněž například o přírodní materiály, jako je kámen či dřevo. Mezi další oblíbené však patří i bambus nebo korek.

Se zen stylem jsme se dříve mohli setkat především ve wellness či luxusních lázeňských prostorech. Vzhledem k tomu, že se lidé cítí v těchto prostorech příjemně, neboť jim napomáhají najít jejich vnitřní já, začal se zen styl objevovat i v interiérech domácností.

Základní prvky zen stylu

Cílem zenové tradice je vytvořit útulný a bezpečný domov, do kterého se budete vždy rádi vracet. Pro zen styl jsou proto charakteristické neutrální barvy, jednoduché linie a čistý prostor. Snažte se proto vybírat barvy, které vás uklidňují. Jedná se například o pastelové odstíny, hřejivé zlatavé tóny, barvu moře, pískovou barvy či svěží zelený odstín.

Zen styl využívá přírodních materiálů i odstínů především proto, že jsou skvělým mostem, který propojuje domov s okolní přírodou. I proto jsou pro zen styl důležitá velká okna, díky kterým můžeme být ještě více na dosah přírodě, ať už v podobě zahrady či výhledu do lesa.

Pozor na detaily

Pokud jde o dekorace, dejte přednost doplňkům v podobě polštářů, přehozů, které vás lákají k odpočívání a zároveň navozují příjemnou atmosféru. Úkolem doplňků je zjemnit a zútulnit prostor tak, aby z něj vyzařovala pozitivní energie. Dekorací by i přesto mělo být poskrovnu a neměly by zaplnit interiér. Pamatujte, že interiér inspirovaný zen stylem by měl být vzdušný a jednoduchý.

Kromě textilií či pohodlného křesla k relaxaci jsou perfektní ozdobou i živé zelené květiny. Zen styl si rozumí například i se stylovými bonsajemi. V neposlední řadě je pro zen styl typické tlumené světlo. Skvěle se hodí zejména svíčky, svítidla či lampičky se stínidly. Dokonalost interiéru završíte obrazem s abstraktním motivem a relaxační hudbou.

 

 

Napište nám

x