Zbytečná chyba žen ve vztazích

Publikováno 17.04.2017

Přiznejme se, mnohokrát od mužů očekáváme různé věci, čekáme, jak se zachovají v určité situaci, posuzujeme je podle určité věci, kritizujeme, zlobíme se ... Při tom všem si neuvědomujeme dvě věci. Zaprvé, že ženy uvažují o něco jiným způsobem než muži a za druhé – bez vzájemné komunikace to prostě nejde. Kolik článků a rad bylo napsáno o tom, že my ženy jsme tak odlišné. Ale můžeme přeci jenom najít společnou řeč a mít tak šťastný vztah? 

Ach, ti muži!

I vy kolem sebe ustavičně posloucháte od žen i tom, jak jim muži nepomáhají, jak si dělají své, jak nevidí, co všechno ony pro domácnost a vztah musí dělat, chodí pozdě domů, flákají se s kamarády a podobně? Vztahů, kterým chybí správná komunikace je v uspěchané době velké množství a pak není divu, že je podobných řečí kolem nás mnoho.

Jak komunikovat s opačným pohlavím?

Základem je neřešit abstraktní formy komunikace, nemluvit v hádankách a dvojsmyslech. Muži nemají předpoklady k tomu, aby vám četli myšlenky, ani se jim z čista jasna rozjasnilo, jak vlastně jste to, a to konkrétně mysleli. Pokud chcete něco změnit, mluvte vždy stručně, jasně a konkrétně – a pouze tehdy máte úspěch zaručen.

Dlouhými nejasnými řečmi muže vypínáme

Jedna z dřívějších studií ukázala, že ženy příliš říkají, a když příliš mnoho mluví, mužům se jednoduše vypíná mozek a neposlouchají, co vlastně říkáte. Nejhorší kombinací jsou vágní věty, všeobecná abstraktní vyjádření a různě dlouhé omáčky. Ty muže nejen dokonale znechutí, ale také vyčerpají a doslova zabrzdí jejich myšlení i činy. Takže tímto způsobem vlastně samy sobě děláte špatně.

Na druhé straně, vžijte se samy do takové situace. Pokud by vám někdo neustále brblal, že jste nevšímavá, že nemáte o nic zájem, nepomůžete, jen si sednete k televizi a podobně, asi byste také neměli nejen chuť, ale ani představu, jak vzniklou situaci řešit.

Pět tipů jak na to

Zde jsou základní příklady produktivní komunikace mezi ženou a mužem. Pokud upravíte debaty mezi vámi a celou komunikaci tímto stylem, budete oba podstatně spokojenější:

  • Namísto stížností, že je dlouho v práci, že chodí pozdě domů, že tráví málo času s vámi mu jednoduše řekněte: „Jsem velmi ráda, že si už doma." Nebo „Těším se, že když jsi dnes přišel dříve, budeme mít krásný večer!" Uvidíte, že mnohem raději bude spíše chodit domů, než když budete ustavičně reptat, že chodí pozdě.
  • Namísto toto, abyste nadávali, že vám zase doma nepomohl, řekněte mu otevřeně a přímo, co přesně chcete, aby udělal. Ale také kompliment typu: „Děkuji, že si vysál, umyl nádobí, uklidil, pověsil prádlo ..., je to od tebe velmi milé, velmi si mi pomohl ..." je skvělou cestou, jak dosáhnout oboustrannou spokojenost.

Puchýře bez vysvětlení

Úplně nejhorší, co může žena udělat je tvářit se uražená, rozzlobená a nafučená – bez vysvětlení, aniž by muž věděl příčinu. Možná je to pro danou ženu jasné, ale muž si to neumí vyčíst z kávy, či oblaků. Samozřejmě, muž je také rozladěný, protože neví, proč má doma takovou partnerku, nechápe takové chování a je velmi pravděpodobné, že nebude mít velkou chuť takto fungovat i nadále. Pokud vás nějaká konkrétní věc naštvala, pak to řekněte otevřeně.

 

Milé dámy, pokud chcete, aby váš vztah fungoval zkuste ve své komunikaci vůči mužům zapřemýšlet. Muži opravdu nemají rádi sáhodlouhé romány. Takže se řiďte heslem: jasně, stručně, ale výstižně.

Napište nám

x