Trápí vás chronická únava? Zkuste tento recept

Publikováno 20.02.2017

Maximální vytížení, velká zodpovědnost, stres a minimum odpočinku jsou příčiny rostoucího počtu osob s potížemi s chronickou úvahou. Paradoxně, na tento problém vám nejlépe pomohou pravidelné pohybové aktivity. I když v prvních momentech budete mít pocit, že to nezvládnete, právě díky cvičení se nakumuluje vaše energie a odplaví se všechen stres z těla.

Jeho délka trvání je jen na vás

Obecně se doporučuje cvičit alespoň půl hodinu denně, protože jinak to na vás nebude mít žádný účinek. Při chronické únavě však velmi snadno zjistíte, že vás to tak daleko nepustí. Bude to pro vás představovat nepředstavitelný výkon, který však můžete časem pokořit.

 

V závislosti na stavu začněte jednoduchými pět nebo desetiminutová cvičeními. Ke ním vždy po minutce přidávejte postupně více a posuňte své limity. Když se pro vás pravidelný pohyb stane drogou, bude se vám žádat přidat, aniž jste při tom pociťovali ukrutnou bolest svalů.

Jóga, pilates, rychlá chůze

Druhá volba se bude týkat druhu pohybu. Ze začátku se nepouštějte do týmových sportů. Možná budou vypadat jako lepší motivace, ale kvůli počáteční slabé výkonnosti to může přestat bavit vás, i vašich kolegů.

Navíc tam neexistuje limit, že dnes si například zahrajete o minutu déle fotbal, protože by to nemělo velký význam. Zkoušejte něco klidné a méně náročné, při čemž zároveň načerpáte i vnitřní sílu. Může to být například jóga, dlouhé procházky v přírodě nebo pilates.

Nedemotivujte se

Snažte se nepůsobit na sebe jako hlavní demotivující prvek. Stačí vám, že na vás působí stresující ostatní lidé, nemusíte si takový tlak vyrábět ještě i vy sami. Začínejte s malými cíli, nestavte si vzdušné zámky a pracujte s rozumnými limity. Dávejte si malé predstavzatia, aby vás těšilo jejich plnění a abyste nebyli zoufalí z toho, že se vám nedaří ani při aktivním odpočinku.

Hýbejte se hned a bez výmluv

Když nemáte během dne prostor na návštěvu fitness center nebo jiných sportovišť, hledejte možnosti jak si zacvičit v práci. Pomoci vám může kancelářská židle, nemusíte se při tom ani velmi zapotit, stačí, že začnete něco dělat, odpoutáte se od povinností a vyprodukujete více hormonů štěstí.

Kombinujte to s odpočinkem

Naučte se, že každý takový pohyb potřebuje i stejnou dobu odpočinku. Když budete cvičit deset minut, lehněte si pak na deset minut do vany nebo čtěte na posteli knihu. Takto budete nuceni zastavit se a udělat něco pro sebe. Nikdy neoddychujte s elektronikou v ruce, nepoužívejte ani elektronické čtečky knih. To si raději jen zavřete oči a trošku meditujte. Potřebujete se zbavit všech vzruchů a zapomenout na starosti.

Napište nám

x