Tipy, jak se na mateřské dovolené nezbláznit

Publikováno 24.03.2017

Narodilo se vám děťátko a vy jste štěstím bez sebe? Prvních pár dní se nemůžete vynadívat, jaké je to roztomilé stvořeníčko. Ani časem se to nezmění. Jen se vám možná postupně začne zdát, že i když vaše děťátko dělá pokroky, mění se a je s ním větší zábava, že neznáte nic jiného než šišlání, přebalování a krmení. Co si budeme povídat, v prvních měsících se tyto činnosti stávají vaším hlavním zaměstnáním. Abyste se z toho však nezbláznily, je dobré udržovat si určitý nadhled a umět vypnout.

Nezanedbávejte se

Jestliže jste měly představu, jak si mateřskou dovolenou budete užívat po kavárničkách s kamarádkami, možná se brzy setkáte tváří tvář s realitou. V prvních týdnech se většina maminek vyhýbá místům, kde se koncentruje příliš lidí. Později je pro změnu někdy obtížné skloubit spánek dítěte s tím, jak mají vaše kamarádky čas. Mnohem jednodušší je pak najít kavárnu s dětským koutkem, kde si děti vyhrají a vy si “v klidu” popovídáte” s kamarádkou. Co si ale budeme povídat, ve společnosti dětí chtě nechtě často rozhovor sklouzne opět k prckům. A vy jste opět tam, kde jste byly.

Dobrým relaxem může být i práce. Jestliže máte koníček či práci, kterou můžete dělat i na mateřské, výborně! Uvidíte, že vám to pomůže odtrhnout se od všech věcí, které vás s miminkem neustále spojují. Navíc vám to pomůže lépe vnímat svět kolem vás. Výhodou rovněž je, že si po skončení mateřské dovolené nebudete připadat, jako byste se vracela do naprosto jiné doby.

Hýčkejte se

Jestliže chcete skutečně vypnout, udělejte si čas pro sebe. I maminky na mateřské nemusí přestat o sebe pečovat, a proto nezapomínejte na pravidelnou návštěvu u kadeřníka, kosmetičky či manikérky. Uvidíte, že takový relax vám dodá nejen energii ale i sebevědomí, které maminky někdy postrádají. Kromě toho je dobré si jednou za čas naplánovat wellness den nebo alespoň wellness hodinku, kdy si zajdete na masáž, do vířivky, sauny nebo zaplavat. Uvidíte, že budete mít rázem energie na rozdávání.

Zároveň sem tam zajděte s kamarádkami na večeři. Jedna sklenička vína dokáže divy. Uvidíte, že z vás spadne každodenní stres, uvolníte se a budete se domů vracet opět natěšená na vašeho drobečka.

Bavte se

Jestliže jste propadly magazínům o dětech, na internetu sjíždíte blogy pro maminky a děti a doma listujete akorát tak v pohádkových knížkách, zkuste pro jednou změnit repertoár a pusťte si váš oblíbený film, začtěte se do nové knihy anebo si zajděte do kina zhlédnout nějakou filmovou novinku.

A protože ne vždy máte hlídání, kdy je o děti postaráno, naplánujte si výlety. I s dětmi nemusíte neustále vyhledávat pouze dětská hřiště nebo kavárny s dětským koutkem. Zkuste je vzít na výlet do zoo, plavbu parníkem nebo se zajeďte provětrat do lesa.

V případě, že už na vás děti nejsou závislé a může se o ně postarat tatínek nebo babičky s dědečky, naplánujte si víkendový pobyt. Je jedno, jestli vyrazíte za hranice republiky nebo si odpočinete na nějakém místě u nás. Uvidíte, že krátké odloučení zvládnou obě strany bez újmy.

Napište nám

x