Skandinávský styl: Interiér, který voní přírodou

Publikováno 03.04.2017

Rádi byste se probouzeli v přítomnosti krásné vůně dřeva? Nemusíte jít hned spát pod stan uprostřed lesa. Kousek přírody si můžete bez problémů přinést i do vašeho domova. Své o tom ví i ve skandinávských zemích. Přírodní materiály v kombinaci se světlým interiérem, jednoduchými a čistými liniemi jsou synonymem dokonale útulného domova. Není proto divu, že se skandinávský styl bydlení těší velké popularitě i u nás.

Přírodní materiály

Základní stavební kámen při zařizování interiéru domu či bytu ve skandinávském stylu tvoří přírodní materiály. Ve vaší domácnosti by tak nemělo chybět především dřevo, kámen nebo sklo. Nábytek by neměl být nikterak zdobný, jak to známe například u rustikálního nebo venkovského stylu. Přednost dejte spíše čistému designu a jednoduchým liniím. Preferujte spíše funkčnost a praktičnost. Interiér inspirovaný severskými zeměmi by měl vždy zůstat vzdušný a prostorný. I proto to s nábytkem příliš nepřehánějte.

Aby však na druhou stranu nepůsobil interiér příliš chladně, je zapotřebí i doplňků v podobě potahů na židle nebo přehozů přes sedací soupravu. Ideální je samozřejmě vybírat z přírodních tkanin, které se pro tento účel hodí nejvíce. Útulné atmosféry docílíte i propojením vintage prvků v podobě neopracovaného masivu.

Barvy a doplňky

Co se týče barev, držte se spíše při zemi. S tímto stylem ladí především neutrální přírodní tóny, ať už jde o výmalbu či dekor nábytku. Vzhledem k tomu, že skandinávský styl je jednoduchý a nepřeplácaný, není zapotřebí příliš dekorací. Mnohem důležitější je osvětlení, a proto po místnosti rozestavte svíčky, samostatně stojící lampy i malé stolní lampičky. Lampičky můžete rovněž položit i na parapety oken, ve kterých se bude světlo příjemně odrážet.

Co se týče designu, kombinujte lampičky v tónech šedé, béžové, černé či modré. Na zdech se mohou objevit i jednoduché tapety nebo paroží, které je pro severské země rovněž typické. Abyste navodili pocit tepla i od země, nezapomeňte na podlaze rozprostřít hřejivý koberec.

Napište nám

x