Šátkování: Módní záležitost či praktická vychytávka

Publikováno 22.06.2017

Šátkování neboli nošení dětí v uvázaném šátku není vůbec novodobou záležitostí. Je ovšem pravdou, že v poslední době získává opět na své ztracené oblibě. A kam až sahá historie šátkování a v čem spočívají jeho výhody?

Historie šátkování

Přibližně do 19. století přitom bylo nošení dětí v šátku běžnou věcí. Bylo to dáno zejména tím, že venku nebyly vhodné chodníky a práce byla především venku. Proto bylo právě  šátkování nejjednodušším způsobem.

Teprve až v 19. století šátkování upadlo téměř do zapomnění a do popředí se dostali kočárky. V dnešní uspěchané době mají kočárky i šátkování své zastánce a odpůrce. Obě metody mají své nesporné výhody i nevýhody. V mnoha částech světa je šátkování oblíbeným způsobem nošení dětí a nikdo se nad ním nepozastavuje.

Proč nosit děti v šátku?

Když se zaměříme na výhody šátkování, je to především těsný kontakt matky a dítěte. Dítě díky němu zpravidla méně pláče, je spokojenější a má větší pocit bezpečí. Přitom právě pocit bezpečí dítěte je důležitý při vývoji pro jeho budoucí samostatnost a sebedůvěru. Maminky dítěti uvázaném v šátku většinou něco povídají, případně zpívají, čímž se dítě zároveň rozvíjí.

Šátkování má i výhodu pro fyzický vývoj dítěte. Jelikož je dítě v šátku schoulené do klubíčka neboli polohy, která je pro dítě v prvních měsících nejvhodnější, nepřetěžují se miminku zbytečně záda.

Časté otázky k šátkování

Možná se bojíte o svá záda a fyzickou náročnost šátkování. Nošení dítěte v šátku je v podstatě nejméně náročný způsob nošení dětí. Váha je totiž rozložena na velkou plochu a záda i ramena jsou tak zatížena rovnoměrně. Děti se v šátku mohou nosit až do věku 3 let. Je to však u každého dítěte individuální a záleží především na rodičích, do kdy jsou ochotni dítě nosit. 

Další obavou maminek při volbě šátku je, že jejich dítě nebude chtít jezdit v kočárku. Samozřejmě je i tato záležitost odlišná u každého dítěte. Při střídání těchto dvou způsobů si ale děti většinou užívají jak více prostoru v kočárku, tak těsnost maminky v šátku.

 

Ať už si šátkování oblíbíte nebo ho jen vyzkoušíte, vždy dodržujte pravidla uvazování, která jsou bezpodmínečně důležité pro bezpečnost vašeho dítěte.

Napište nám

x