Retro se opět vrací. Nepřehlédněte tipy, jak vytvořit moderní retro bydlení

Publikováno 19.03.2017

Ačkoliv se při vyslovení slova retro většina populace vrací myšlenkami do minulosti, u designu interiéru tomu tak popravdě není. Retro vzhled není jen napodobenina staršího nábytku, ale jedná se především o moderní styl, který je inspirován směsicí 50. až 70. let a futuristických prvků. A teď se už pojďme podívat, jak takové neotřelé bydlení v retro stylu vytvořit.

Méně je více

Některé moderní interiéry působí příliš chladně a neosobně. Doplněním několika retro prvků však můžete váš domov skvěle osvěžit a příjemně zútulnit. A když mluvíme o pár kouscích, máme na mysli jeden, dva či tři kousky, které dokáží opravdu hodně. Příkladem může být retro židlička výrazné barvy. Zkombinovat můžete i několik barevně odlišných plastových židliček. Nebojte se ani efektních stříbrných či metalických tónů. Dalšími vhodnými retro kousky jsou lampy, lustry, lampičky, malé přenosné rádio či hodiny kosmického vzhledu. I takový doplněk totiž může rozbít jednolitý a strohý interiér laděný spíše do přírodních odstínů či sterilní bílé a dodat vašemu interiéru retro nádech.

Využijte retro materiály

Typickým materiál pro retro styl je například chrom, vinyl či dokonce umakart. Vzpomínka na umakartové jádro vás možná zpočátku odradí, nicméně umakart dnes patří mezi moderní a vysoce odolné materiály. Díky velké barevné škále barevných odstínů a imitací dřeva může být umakart využíván téměř v celé domácnosti, a to od kuchyňských dvířek, přes psací stoly až po knihovny.

Stylové dekorace

S retro stylem jsou jednoznačně spjaté i charakteristické doplňky, jako jsou například filmové plakáty, zarámované originály obalů LP desek nebo komiksové obrázky. Bát se nemusíte ani módních obrázků v sytých barvách.

Místností, kde se můžete skutečně odvázat, je kromě obývacího pokoje i kuchyň. Kuchyňská váha, toaster, kávovar, hodiny - to vše dnes můžete sehnat ve stylovém retro designu.

Výrazné barvy i vzory

Retro styl nemusí být ovšem jen o nábytku či dekoracích. V případě, že se nebojíte barev ani vzorů, můžete se pořádně vydovádět na stěnách. Využijte syté barvy či geometrické tvary, které byly pro tuto dobu charakteristické. Nápadité vzory nemusí být pouze na stěnách, ale taktéž na polštářích, tapetách či záclonách.

Ať už se rozhodnete pro retro nábytek, doplňky či výrazné geometrické vzory, dejte si pozor, aby vše působilo sjednoceně a nepřeplácaně. Kombinací několika různých a přitom výrazných prvků se snadno přeskočí od stylově moderního bydlení ke kýčovitosti.

Napište nám

x