Puntíky, kam se podíváte

Publikováno 25.04.2017

Jsou roztomilé, elegantní, retro a zároveň a nadčasové. Puntíky mohou být malé, velké, symetrické i atypické. Dnes je bereme jako samozřejmost, přitom do počátku 19. století byl puntíkovaný vzor tabu. Naštěstí si svět puntíky zamiloval, a proto se s tímto populárním vzorem můžeme denně setkávat.

Jak se zrodily puntíky?

Přesné datum vzniku puntíků není známo. Jejich počátek však souvisí s polkou. Začátkem 19. století se ve společnosti uchytil lidový tanec polka a ženy zároveň začaly ve velkém nosit puntíkované halenky. A právě díky tomuto tanci se ujal anglický název polka dots, který v překladu znamená tečkovaný či puntíkovaný. Někdy se v souvislosti s puntíky a polkou dokonce objevuje tvrzení, že název polka dots byl odvozen od polkových kroků. Co je ale jisté, ve 30. letech minulého století zažily puntíky opravdový boom.

Od té doby se puntíky objevují na šatech. Mezi nejoblíbenější kombinace tehdejší doby patřila především modrobílá a červenobílá. V éře puntíků pokračovala i Marylin Monroe se svým puntíkovaným deštníkem. Puntíkovaná mánie však odstartovala v šedesátých letech, kdy se puntíky objevovaly doslova na všem a ve všem. Zdi, nábytek, obrazy, oblečení i doplňky - puntíky byly hitem, kterému všichni propadli.

Tipy na puntíkované outfity

Puntíky patří mezi výrazné vzory, a proto při jejich kombinování buďte opatrné. Na druhou stranu se hranice značně posunuly. Ničím neobvyklým tak není ani spojení puntíků s proužky. Ačkoli by takto vytvořený outfit byl dříve označený za přeplácaný, dnes je puntíko-proužkovaný look oblíbeným řešením. Nebojte se proto obléci top s puntíky a k němu vertikálně pruhované kalhoty.

 

Roztomile vypadají i boty s puntíky. K těm však vždy již volte pouze jednodušší prvky. Co se týče doplňků, deštivé a pochmurné počasí můžete rozbít ve stylu Marylin Monroe puntíkovaným deštníkem, nebo sáhněte po moderním batohu s puntíky, kterým oživíte jakýkoli outfit. Chcete-li dodat šmrnc černým či jiným jednobarevným šatům omotejte si kolem pasu širokou puntíkovanou mašli. Pokud vás pro změnu čeká společenská událost, černobílá puntíkovaná kombinace je to pravé.

 

Napište nám

x