Proč je módní dětská jóga?

Publikováno 19.05.2017

S jógou se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Cvičí se meditační jóga, létající jóga i jóga za vysoké teploty. Druhů jógy je velké množství. Není tak divu, že cvičí mladí lidé i senioři, zdraví lidé i osoby s bolestmi zad či jinými potížemi. Dnes však už najdeme i speciální lekce pro nejmenší. Malí jogínci jsou zkrátka v kurzu. A proč tomu tak je? Jedná se o módní trend nebo vedení ke zdravému životnímu stylu?

 

Proč dětská jóga?

Když budete své dítě chvíli pozorovat, možná budete překvapeni, kolik jógových pozic dítě zvládne, aniž by vědělo, že cvičí jógu. Mnoho ásan je pro malé děti totiž natolik automatických, že dětská jóga pouze rozvíjí jejich přirozenou stránku. Kromě toho, že se děti naučí v některých pozicích setrvat, zklidnit se a vnímat svět okolo sebe, naučí se i správně a optimálně dýchat. V dětské józe zapomeňte na dlouhou meditaci, děti se chtějí hlavně bavit. I proto jsou lekce dětské jógy hravé. Jen tak je může cvičení bavit a mohou mu přijít na chuť.

Výhody dětské jógy

Pomůže jim naučit, jak správně držet tělo. Zároveň zdokonalí koordinaci svých pohybů a posílí stabilitu celého tělo. V neposlední řadě v nich probudí smysl pro aktivní pohyb. Na správné lekci jógy by každá pozice měla být přizpůsobená jednotlivému dítěti. Každé dítě je jiné a každé zvládne něco lépe, něco hůře. I proto je důležité nechat v józe dítěti prostor, aby ukázalo, co v nich je. Cílem správné jógy není odcvičit co nejvíce ásan a naučit se spoustu věcí o józe, ale smyslem je zdokonalit sebe, svou mysl i tělo. Jóga totiž je nejen o těle, ale i pocitech a emocích. A to vše pomáhá jóga rozvíjet i u dětí.

Kdy začít cvičit jógu?

Jógu můžete s dětmi začít cvičit víceméně hned po porodu. Jedná se ale spíše o uvolňující a relaxační jógu pro maminky, které s miminkem pracují na posílení vzájemného pouta a kontaktu. Kromě jednoduchých cviků se v lekcích takzvané baby jógy učí i různé masážní techniky miminek. Batolata pak zpravidla chodí na lekce opět se svými rodiči. Aby lektorky udržely jejich pozornost, jsou samozřejmostí každé hodiny i písničky a říkanky. Děti se zároveň učí být mezi jinými dětmi. Přibližně od tří let jsou děti již schopny udržet pozornost, a proto lépe i vnímá pocity, které mu cvičení jógy přináší. Děti školou povinné pak hravě zvládnou nejen jednotlivé ásany, ale i samotné sestavy. Nicméně i u starších dětí jsou zpestřením každé lekce nejrůznější typy her, které je zabaví.

 

Napište nám

x