Proč bydlet v domě ze slámy?

Publikováno 23.06.2017

Co vás v první chvíli napadne při pohledu na dům ze slámy? Jedná se o krok zpátky do minulosti, nebo naopak novou příležitost pro bydlení? Život v souladu s přírodou je nyní v kurzu. Dřevo, sláma i hlína navíc byly vždy neodmyslitelnou součástí stavebních materiálů. Samozřejmě postupem času se i materiály vyvíjely a nahrazovaly kvalitnějšími, odolnějšími a modernějšími. A možná právě slovo moderní jde ruku v ruce s dnešním uspěchaným světem. Co když právě domy ze slámy nám mají ukázat, že je na čase vzpomenout si na přírodu a snažit se žít ekologičtěji?

Výhody slaměných domů

Když se podíváme do historie, domy ze dřeva a slámy se stavěly především proto, že tyto materiály byly pro širokou veřejnost nejdostupnější. Dnes kolem sebe sice máme přebytek nejrůznějších stavebních materiálů, pomůcek a vychytávek, nicméně ne všechno je šetrné k životnímu prostředí. A právě ekologické smýšlení je jedním z hlavních důvodů, proč se někteří lidé opět navrací k těmto přírodním materiálům. Další výhodou je ekonomická stránka, neboť pořízení slaměného domu rodinný rozpočet podstatně ušetří. Navíc každý zručný kutil zvládne tento typ domu postavit svépomocí.

Nevýhody domů ze slámy

Jak sami možná tušíte, bydlení v domě ze slámy s sebou samozřejmě přináší určitý diskomfort. Počítejte například s tím, že nestačí otočit kolečkem, ale každé ráno se musíte vydat zatopit. V opačném případě zapomeňte nejen na teplo, ale i teplou vodu. Další poněkud bizarní součástí domu ze slámy může být takzvaný piliňák, který nahrazuje běžnou splachovací toaletu. A co se pod tím skrývá? Nepředstavujte si, kdo ví co. Jedná se v podstatě kbelík, do kterého se po každém použití nasypou piliny. Plný piliňák patří na kompost. Pozitivní na tom alespoň je, že se údajně nemusíte obávat zápachu.

Komfort versus příroda

 

Slaměné domy najdete v našich končinách poskrovnu. Hitem jsou ovšem například ve Spojených státech amerických nebo Velké Británii. Kromě nižších pořizovacích nákladů a v podstatě i nižších nákladů na živobytí je odměnou za takové bydlení zejména dobrý pocit z ochrany přírody. Ale jak už jsme řekli, všechno má své pro i proti. Ne každý je ochotný vzdát se veškerého komfortu. Na druhou stranu i v souladu s přírodou se dá žít v pohodlí, nemyslíte?

Napište nám

x