Proč by děti neměly používat mobilní telefony

Publikováno 31.01.2017

Doba jde stále dopředu a pociťují to i naše děti. Jen si vzpomeňte, jak jste si jako malý hrály Vy. Určitě jste nestrávily dětství doma u počítač nebo na mobilu. . Víte ale, co tyto mobilní zařízení způsobují dětem? Děti by měly mít zamezen přístup k zařízením jako mobilní telefony, tablety a podobně. Tyto technologie mají na děti 4 až 5 krát více nepříznivý dopad než běžné televizory. To u nich může vést k vývojovým poruchám.

Děti v zajetí technologického světa

Mnoho studií poukazuje na to, že dané technologie dětské zdraví poškozují. Přesto mnozí dospělí svým ratolestem nadále k těmto zařízením umožňují neomezený přístup. Nejen děti, ale dokonce i batolata se dnes noří do virtuálního světa, což je ochuzuje o kriticky důležité faktory pro jejich správný vývoj, chování a učení.

1/Rychlý růst mozku
Mezi narozením a 2 lety se objem mozku dítěte ztrojnásobí a pokračuje v rapidním rozvoji až do věku 21 let. Časný vývoj mozku je ovlivňován pobídkami z prostředí, respektive jejich nedostatkem. Mozek vystaven nadměrnému používání těchto technologii ukázal později sklony k nedostatku pozornosti, opožděnému kongnitivnímu vývoji, poškození intelektu, zvýšení impulzivity a snížení schopnosti samoregulace.

2/Zpomalený vývoj
Mobilní technologie omezují pohyb dětí, což zpomaluje jejich vývoj. 1 ze 3 dětí přichází do školy s opožděným mentálním vývojem, což nepříznivě ovlivňuje jejich akademické pokroky. Pohyb posiluje pozornost a schopnost učit se. Pokud se používají technologie před 12. rokem života, má to na děti neblahý vliv.

3/Epidemie obezity
Děti, kterým je dovoleno mít ve své dětském pokoji elektronická zařízení, mají o 30% vyšší riziko obezity. V USA a Kanadě je každé třetí dítě obézní. Evropa je v tomto rychle dohání. U 30 % obézních dětí dochází k rozvoji cukrovky.
Obézní lidé mají mnohem větší riziko infarktu a mozkové mrtvice. To výrazně zkracuje jejich věk dožití. Děti 21. století mohou být první generací, která nepřežije vlastní rodiče.

4/Nedostatek spánku
60 % rodičů u svých dětí nekontroluje používání mobilních technologií. 75 % dětí má povoleno je používat v dětských pokojích. Uvedených 75% dětí má permanentně nedostatek spánku a to až do té míry, kdy to ovlivňuje jejich známky ve škole.

5/Duševní onemocnění
Nadužívání technologii je příčinným faktorem mnoha duševních chorob jako deprese, úzkost, poruchy navazování vztahů, nedostatek pozornosti, autismus, bipolární porucha, psychóza a problémové dětské chování. Dnes má 1 ze 6 dětí nějaký problém s duševním zdravím.

6/Agresivita
Násilí v médiích vyvolává agresivitu i u dětí. Mnohé hry v mobilech jsou násilného nebo sexuálního charakteru, což má na děti stejně nepříznivý vliv. V USA je již násilí v médiích charakterizováno jako riziko pro veřejné zdraví, protože přímo ovlivňuje agresivitu dětí.

7/Digitální demence
Média zobrazující rychlý pohyb dokážou vyvolat nedostatek pozornosti a sníženou koncentraci.
Zhoršují paměť tím, že mozek si pře-uspořádává neuronová spojení v přední mozkové kůře. Děti, které nedokáží koncentrovat svou pozornost, se nedokážou ani učit.

8/Závislost
Když rodiče vystavují děti většímu množství technologii, sami se od nich odpoutávají. Při absenci vazby rodiče a dítěte, se dítě váže na zařízení. To následně vede k závislosti. 1 z 11 dětí ve věku 8 až 18 let je dnes závislých na technologiích.

9/Emise elektromagnetického záření
V květnu 2011 zařadila světová zdravotnická organizace (WHO) mobilní telefony do rizikové kategorie 2B (možný karcinogen) právě kvůli jejich radiačním emisím.

10/Neudržitelnost
Způsob, jakým jsou dnes děti vychovávány a vyučované v oblasti technologii, je neudržitelný. Děti budoucnosti bohužel nebudou, protože neexistuje budoucnost pro děti, které technologie využívají až příliš.

A jaký názor a to máte Vy? Napište nám do komentářů.

Napište nám

x