Pravda o kávě. Jak moc dehydratuje organismus?

Publikováno 03.04.2017

Odborníci dlouho diskutují o tom, kolik kofeinu během dne je tak akorát pro váš organismus?? A kde všude ho najdete? Nyní přišla odpověď, která mnohé může překvapit.

I vy jste se již zřejmě setkali s informací, že nápoje obsahující kofein mají výrazné močopudné účinky a člověka dehydratují. Není to však až tak tragické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle výsledků odborných studií přiměřená konzumace kávy (do 300 mg kofeinu denně, resp. do 2 - 2,5 mg kofeinu / kg tělesné hmotnosti denně) významně nezvyšuje celodenní tvorbu moči, a proto výrazně neovlivňuje úroveň tělesných tekutin. A podobně studie popírají i obavy lidí, dotýkající se vysokého krevního tlaku.

U lidí, kteří nepijí kofeinové nápoje pravidelně, může vysoká nárazová dávka dočasně zvýšit krevní tlak nebo zrychlit srdeční frekvenci. U těch, kteří pijí kávu, či jiné kofeinové nápoje běžně, k těmto účinkům nedochází. A co maminky, které si zvykli před otěhotněním dopřát pohár koly či šálek kávy. Musí se jí vzdát? Odpověď odborníků hovoří jasně. Vzdát se své oblíbené siesty u šálku kávy ani těhotné ženy nemusí. Dávky přijatého kofeinu by však měly být nižší (do 200 mg kofeinu denně - maximálně tedy 2 kávy denně).

I vy se opájíte slastným pocitem při ranním popíjení kávy? Už její vůně vás dokáže probudit a přímo přitáhnout do kuchyně a krátká přestávka na kávu během pracovního dne na vás působí jako balzám. Musíte cosi na těchto svých zvycích měnit? Jak je to s kávou během dne?  Není třeba její konzumaci omezovat?

Ze studií ani z pozorování běžného života není známo, že by kofein škodil lidskému zdraví, tvrdí odborníci. Naopak konzumace kávy v přiměřeném množství působí pozitivně na psychiku, pozornost, ale i výkonnost. Je lékem na bolesti hlavy a zlepšuje náladu a pocit duševní pohody. Dokonce pomáhá při hubnutí a při snižování nadváhy. 

Závěr odborníků je tedy zcela jasný, dopřát si šálek lahodné kávy denně je v naprostém pořádku a pro váš organismus má naopak blahodárné účinky. Ale samozřejmě by se nic nemělo přehánět.

Napište nám

x