Podlahové vytápění: Ano či ne?

Publikováno 22.06.2017

Při stavbě či rekonstrukci rodinného domu se musí majitelé mimo jiné rozhodnout, jaký typ vytápění zvolí. Jednou z velmi oblíbených možností se v poslední době stává podlahové vytápění. Podlahové vytápění může být elektrické nebo teplovodní. Každý druh topení má své výhody a nevýhody a v dnešním článku se na ně podíváme.

Typy podlahového topení

Elektrické podlahové topení se může častěji porouchat a má tím pádem menší životnost než teplovodní topení. Výhodou teplovodního topení je také to, že předem nemusíme vědět, kde bude rozmístěný nábytek. Sice se nábytkem snižuje topná plocha, ale nepoškodí se. U elektrického podlahového topení se může kabel pod nábytkem přetopit a tím poškodit. Zažitá představa je, že podlahové topení je finančně podstatně dražší na pořízení než jiný druh vytápění. Z obou variant je levnější montáž elektrického podlahového topení.

Výhody

Jednou z nesporných výhod je především rovnoměrné rozložení teploty v místnosti. Vzhledem k tomu, že teplo vnímáme od nohou, navozuje podlahové topení lepší tepelnou pohodu. Dalším pozitivem je nižší cirkulace vzduchu, tím i nižší víření prachu, což je pozitivní pro zdraví a prospěšné především pro alergiky. Velkou výhodou je bezpochyby také rovnoměrné vytápění i místností nepravidelného tvaru. Díky tomu se zároveň zamezí tvorbě plísní v rozích místnosti. Podlahové topení je skryté a nenarušuje interiér. Vy tak máte více variant, jak místnost zařídit. Rozhodujícím faktorem, který mluví v prospěch podlahového topení, je především finanční úspora. Ta se může pohybovat až okolo 15 %.

Nevýhody

 

I podlahové topení ovšem má, ostatně jako vše, nějakou nevýhodu. Ta spočívá v nemožnosti jakýchkoliv úprav nebo oprav. Pro opravy je nutné rozbít beton, čímž poškodíte i podlahové topení. Při zvolení podlahového topení je proto důležité nešetřit a nechat udělat kvalitní tepelnou izolaci, aby vám teplo neunikalo do půdy. Vyšší náklady na pořízení podlahového topení se vám díky úspoře energie brzy vrátí.

Napište nám

x