Opalování aneb pozor na nežádoucí záření!

Publikováno 11.08.2018

 

 Kdo by netoužil po hezky do bronzova opálené pokožce? Proto pobyt na slunku patří hlavně v letních měsících k těm oblíbeným aktivitám, zvláště pokud na nadšence čeká po slunění napuštěný bazén. Při opalování si ale lidé často neuvědomují, že je to vlastně pouze obranný mechanismus kůže způsobené UV zářením. 

 

 

Tento přirozený ochranný mechanismus se ale nespustí okamžitě, ale až po několik dnech působení slunce. Proto by lidé měli chránit svou pokožku zpravidla na začátku opalování mazáním ochrannými faktory a nezanedbávat jej slovy, že se chtějí rychleji opálit. V prvních dnech by se mělo na slunku pobývat nejméně a opalovat se pozvolna s použitím ochranných faktorů. 

 

 

 Ochranné faktory 

 

V lékárnách či v drogeriích naleznete nepřeberné množství přípravků na opalování. Většina nakupujících si myslí, že pokud si koupí vyšší faktor, ochrání je to více a nemusí se slunečnému záření tolik vyhýbat. Není to ale pravda. Důležitá je totiž velikost SPF faktoru. 

 

 

SPF faktor 

 

Čím vyšší SPF faktor, tím větší má přípravek schopnost blokovat UVB záření, které způsobuje nežádoucí spálení kůže. Proto se lidé spálí i přesto, že se namazali ochranným faktorem 30 či výše. 

SPF faktor ale nechrání proti UVA paprskům. Ty mohou způsobit závažnější poškození kůže, stejně jako oba dva druhy paprsků mohou velkou mírou přispívat ke vzniku rakoviny kůže. 

UVB záření útočí na pokožku a to nejen v létě. Po celý rok se k nám dostává záření přes okna a proniká hluboko do struktury pokožky. 

UVB a UVA záření jsou hlavními viníky předčasného stárnutí kůže a vad na kráse, jako jsou vrásky, skvrny, vysušení a ztráta pružnosti. 

 

Důležité je proto nekupovat pouze 

Napište nám

x