Noční můra každého rodiče! Jak zachránit dítě před udušením do 3 minut? Podívejte se na video.

Publikováno 01.12.2016

Je více než jisté, že noční můrou každého rodiče je ocitnout se v situaci, kdy se jeho dítě dusí a nevědět mu pomoci. Často se to stává zejména u dětí, které spolknou leccos, co mají po ruce (mince, oříšky, arašídy, semínka). Jde o nebezpečnou situaci, která může způsobit udušení. A jak v takové chvíli zareagovat? Naučte se jak postupovat.

Krok 1: Analyzujte situaci

Pokud dítě vydává podivné zvuky jako kašlání nebo lapání po dechu, může to být zapříčiněno cizím předmětem, který brání přísunu vzduchu.

Pokud je dítě ticho, zatímco jeho ústa jsou otevřené a tvářička začíná být červená až fialová, znamená to, že dýchání je znemožněno a dítě potřebuje okamžitou pomoc.

Pokud dítě hlasitě pláče a kašel je opravdu těžký, může cizí předmět odstranit i samo jeho postupným vykašláváním. Pokud je kašel naopak slabý a zní skoro jako dušení se, měli byste mu pomoci čím dříve.

Krok 2: Pokuste se eliminovat cizí předmět z dýchacích cest

Jak? Bouchali na jeho zádíčka.

Sedněte si na lýtka a předloktí položte na stehno dlaní nahoru.

Dítě položte na své předloktí tak, aby jeho bříško bylo na vašem předloktí a rukou mu chytíte čelist. Hlavička dítěte by měla být položena níže než jeho tělíčko. Dítě udeřte po zádech 5x. Nebojte se vyvinout trošku více síly.

Pokud to nepomůže, vyzkoušejte tlak na bříško a to tak, že dítě si položíte do klína a rukou mu zachytíte hlavičku, která musí být na nižší úrovni než jeho tělo. 2 prsty volné ruce přiložíte střed hrudníku těsně pod bradavky. Mačkáte do hloubky asi 4 cm a tento pohyb opakujete 5-krát. Celý tento proces opakujete, dokud se cizí předmět nedostane z dýchacích cest.

Krok 3: Pokud nic nepomáhá, vyzkoušejte umělé dýchání

Prohlédněte si video, které vám ukáže, jak dát novorozenci umělé dýchání.Napište nám

x