Něžné a romantické bydlení v Provence stylu

Publikováno 19.03.2017

Zavítali jste do jihovýchodní Francie a jejich životní styl vás natolik uchvátil, že byste jej chtěli alespoň částečně přenést i do vašeho domova? Poradíme vám, jak vdechnout vaší domácnosti venkovský francouzský styl a proměnit ji v klidné a harmonické místo.

Zásady Provence stylu

Jestliže se řekne Provence, každému by se měl kromě vynikajícího červeného vína a voňavé snítky levandule vybavit i nábytek oprýskaného vzhledu, který má již něco za sebou. I proto se nebojte sáhnout po nábytku vintage nebo rustikálního vzhledu. Na francouzském venkově jsou mimo jiné oblíbené stoly se zakulacenými rohy. Frézované části se ovšem mohou objevit i u dalšího nábytku, jako jsou například příborníky, knihovny, židle i police. Ačkoli se v Provence stylu objevuje i kov, základním stavebním kamenem jsou přírodní materiály, a proto je nejideálnější nábytek z masivu.

Přírodní barvy a jemné vzory

Vzhledem k tomu, že jsou pro Provence styl tradiční textilie a potahy, které dodávají interiéru útulnou atmosféru, nezapomeňte si pořídit například příjemný pletený pléd, který přehodíte přes pohovku. Na oknech by neměly chybět závěsy. Pokud máte široký parapet, můžete na něj umístit polštáře. Co se týče barev, pro Provence styl jsou charakteristické především něžné odstíny jako béžová, smetanová či šedá nebo jemné pastelové tóny růžové, modré nebo zelené, které by měly zdobit zdi. Nábytek může být bílý nebo tmavý s patřičnou patinou nebo oprýskaný. Pro nábytek inspirovaný venkovským francouzským stylem je kromě dřeva typický i kov. Pokud jde o vzory, sáhněte především po jednoduchých vzorech. Mezi oblíbené patří zejména květinové motivy nebo kostičky.

Nezbytné detaily

Dekorace a doplňky jsou v Provence stylu zásadní. Proto nezapomeňte na klasické látky v podobě potahů či polštářky, které ve venkovském francouzském stylu rozhodně nesmí chybět. A protože je pro toto bydlení důležitá i zmíněná patina, poohlédněte se po vintage kouscích nebo kovových lampách. Na kuchyňské lince samozřejmě nemohou chybět ani čerstvé bylinky. Ideální je uložit je do plechových květináčů nebo kyblíčků na parapetu okna. Čerstvé pečivo nebo ovoce uložte do tradičních proutěných košíků. Na židlích by neměly chybět ani látkové sedáky. Kromě prostírání má na stole své místo i vázička s čerstvými květinami nebo voňavou levandulí. Z dalších dekorací můžete sáhnout i po dřevěných nebo kovových nástěnných hodinách, stylových lucerničkách nebo plechovém nádobí.

Napište nám

x