Nevěra: Proč některé láká a druzí se jí bojí?

Publikováno 17.03.2017

Slovíčko, které může za mnoho nevydařených vztahů. Nevyhýbá se mužům ani ženám. Myslíte, že je nevěra fenoménem dnešní doby, nebo se jen o ní dříve tolik nemluvilo? Odhalení nevěry je většinou obrovský šok a zpravidla i nejtěžší okamžik v životě, zvláště když se dotýká dětí. Dokážete si představit vaši reakci?

Co je vlastně nevěra?

Když bychom měli vycházet z definice nevěry, dříve rovněž označované jako cizoložství, jedná se o milostný poměr mimo manželství či jiný dlouhotrvající vážný vztah. Ale co takové flirtování? Opravdu je všechno tak nevinné, nebo by se dalo hovořit o formě nevěry?

Věděly jste, že ničím výjimečným není ani nevěra psychická? Jedná se o typ nevěry, kdy se zamilujete do mimomanželského partnera. Přestože nedojte k sexuálnímu sblížení, je pro každý vztah velice nebezpečná. Berte to proto jako impuls, že je ve vztahu pravděpodobně něco špatně.

Přemýšlely jste někdy, že byste zkusily nevěru hrát? Některé ženy touží po pozornosti svého partnera natolik, že neváhají vykonstruovat nevěru, a to například pomocí fiktivních večerních schůzek či tajných telefonních hovorů (s kamarádkou). A jak taková fiktivní nevěra končí? Když budete mít štěstí, tak se vám podaří zažehnout jiskru v uvadajícím vztahu. Bohužel se vám ale rovněž může podařit rozvířit partnerský konflikt, který nemusí skončit dobře.

Stává se vám někdy, že máte hříšné myšlenky? Pokud to vezmeme z pohledu mužů a žen, tak muži většinou o nevěře jen nesní, ale rovnou konají. Ženám tato odvaha zkusit něco víc většinou chybí, a proto zůstává pouze u snů. Takže žádný strach, o nevěru opravdu nejde!

Proč jsou lidé nevěrní?

Kdybyste chtěli znát všechny důvody, proč jsou lidé nevěrní, pravděpodobně by to chtělo studii a ne pouhý článek. Na druhou stranu existuje několik nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají rozptýlení mimo svůj vztah.

Co se týká mužů, asi vás nepřekvapí, že za nevěrou mužů je posedlost sexem, snaha neustále dobývat a posilovat tak své ego. Obecně ale k nevěře vede především nespokojenost ve stávajícím vztahu. Zajímavé rovněž je, že někteří muži mají nevěru zakořeněnou již ve své genetické výbavě. Vědci totiž odhalili, že muži, kteří zdědí genetickou variantu, která postihuje hormon zvaný vasopresin, jsou náchylnější k selhávání ve vztazích. Dokázaly byste v takovém případě odpustit nevěru? Vždyť za to partner vlastně nemůže… Předtím, než odpovíte, zamyslete se! Pravděpodobně se to nestane jen jednou.

Je možné nevěru odpustit?

Pokud patříte k většině, pravděpodobně odpovíte na tuto otázku jednoznačně “NE”. Pravdou je však opak. Samozřejmě záleží na tom, o jakou nevěru se jednalo, s kým byl partner nevěrný, zda se jednalo o dlouhodobý poměr či jednorázový úlet a podobně. Lidé mohou být nevěrní z mnoha a mnoha důvodů. Důležité však je, jak se k tomu kdo postaví. Nevěru obecně ale lépe odpouští ženy, které se přes to dokáží přenést snadněji než muži. Pokud se rozhodnete odpustit, připravte se na to, že chvíli potrvá, než opět začnete svému partnerovi důvěřovat. Bohužel později můžete také zjistit, že to vůbec není jednoduché a že se přes nevěru zkrátka nemůžete přenést.

V případě, že byste byly nevěrné vy, přejeme hodně štěstí. Zraníte-li ego muže, ten se s tím jen tak lehce nesmíří. Co by přece na to řekli jeho kamarádi? I to je jeden z důvodů, proč muži nevěru neodpouští tak často jako ženy.

Napište nám

x