Neuvěřitelné: Už existuje aplikace i na testování spermií

Publikováno 20.04.2017

V dnešní internetové době na všechno existují aplikace, které si stáhnete do svého mobilu. Pro ženy jsou to například menstruační a ovulační kalendáře, připomenutí braní antikoncepce a mnohé další. Ale co muži? Není o tak dávno, co obletěla sociální média informace o aplikací, která učí muže správně orálně vzrušit ženu. Dnes je tu další, která se týká intimního života, ale mnohem důležitější. Díky ní si budou moci muži, ale i jejich partnerky předem zjistit, jak na tom jsou s plodností a zda z nich budou někdy otcové dětí.

Abyste věděli, na čem jste

Intimní život a jeho nejzákladnější důvod - plození potomstva patří k vyvrcholení dlouhodobých partnerských vztahů. Schopnost zplodit dítě je proto důležitým momentem v životě každého páru, který má zájem někdy v budoucnu založit rodinu.

Stále více mladých párů však trápí neplodnost. Proto, nikdy není od věci vědět, na čem opravdu jste. Čekali byste však, že do testování spermií zasáhne moderní komunikační technika a bude vytvořena aplikace, která vám jednoduše řekne, jak je na tom váš partner a jeho sperma?

V pohodlí a s nejvyšší přesností

Tato aplikace, která umožní mužům udělat si test neplodnosti v domácích podmínkách, potřebuje malé zařízení, připojitelné na smartphone. Díky němu je možné určit koncentraci a zdraví, pohyblivost spermií s přesností až 98 procent!

Zařízení je velké jako malá krabička pastelek a stojí okolo 150,- a tak vědci věří, že bude využíváno veřejností na rychlé a jednoduché určení mužské neplodnosti.

Překoná i laboratorní analýzy

Problémy se spermiemi přispívají k neplodnosti u 40 až 60 % případů, kdy má pár problémy s početím. Běžné laboratorní analýzy ejakulátu jsou buď nepřesné, nebo drahé, navíc často vyžadují od muže poskytnutí vzorku spermií v nevhodných podmínkách. Díky novému zařízení a jeho snadnému použití ve spolupráci se smartphonem bude neplodnost u muže stejně snadné odhalit, jako těhotenství u ženy.

Jak to funguje?

Zařízení stačí připojit na smartphone, pipetou umístit vzorky spermatu na čip, vložit čip do příslušného slotu v zařízení. Aplikace prakticky hned spočítá celkový počet spermií, vypočítá jejich koncentraci, zjistí pohyblivost a rychlost. Dosud bylo možné volně prodejnými domácími prostředky změřit pouze koncentraci spermií, což rozhodně nestačí na zhodnocení plodnosti muže.

Pomoc i pro kliniky

Vědci, kteří zařízení spolu s aplikací vyvinuli tvrdí, že by mělo být veřejně dostupné jako volně prodejný produkt, díky své nízké ceně a vysoké přesnosti však může být skvělou pomůckou i pro nemocnice, gynekologické a urologické ambulance, zda centra léčby neplodnosti.

Bohužel tento test zatím funguje jen v testovacím provozu a není volně prodejní, ale věříme, že se dočkáme a muži nebudou muset absolvovat „potupné“ odebírání vzorků na klinice. Snad k nám dorazí co nejdříve. 

Napište nám

x