Nesmrtelný trenčkot aneb nezbytnost každé ženy

Publikováno 17.04.2017

Málokterý kousek oblečení se těší takové popularitě jako trenčkot. Ačkoli původně sloužil k naprosto jiným účelům, dnes je považován za nepostradatelný prvek šatníku. Lze jej nosit na jaře, v létě i během sychravého podzimu, neboť jednou z hlavních vlastností trenčkotu je nepromokavost.

Historie aneb proč vznikl trenčkot?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak a kdo stojí za vznikem trenčkotu? Zajímavostí je, že za vynalezení trenčkotu mohou hned dvě firmy. Zatímco Aquascutum, která již v polovině 19. století přišla s trenčkotem coby praktickým kabátem pro armádní důstojníky, kteří bojovali v Krymské válce, společnost Burberry začala počátkem 20. století dodávat trenčkoty britským důstojníkům.

Aby byl trenčkot nepromokavý využívá se impregnací dané tkaniny ještě před tím, než je zapletena do látky. Například Thomas Burberry si nechal patentovat nejen nepromokavý gabardén, ale rovněž vzor trenčkotu. Po skončení první světové války se popularita trenčkotu zvyšovala i mezi civilním obyvatelstvem. Skutečnost, jak byl trenčkot v polovině 20. století populární, dokazuje i to, že se objevil v mnoha filmech. Jedním z nich je i Snídaně i Tiffanyho, kde jej oblékla Audrey Hepburn a George Peppard.

Klasika versus trendy

Trenčkot neboli česky rovněž baloňák je skvělou ochranou nejen před deštěm, ale i chladem a větrem. Klasický trenčkot dosahuje délky po kolena, má velké klopy, pásek na přezku a dvouřadé zapínání. Na trhu však jsou k dostání trenčkoty delší i kratší nebo na zip.

Výhodou trenčkotu je, že se jedná o univerzální kabát, který se hodí jak pro formální dress code, tak si skvěle rozumí i s ležérním outfitem a keckami. Nebojte se jej proto obléci jak k pouzdrovým šatům, tak i k roztrhaným džínám. Mezi nejčastější barvy trenčkoty patří přírodní tóny v podobě béžové, pískové či smetanové nebo klasická černá barvy. Trendy záležitostí jsou ovšem i pastelové tóny či výrazné barvy jako růžová nebo zelená. A pokud se chcete trochu odvázat, můžete sáhnout i po trenčkotu se vzorem.

Napište nám

x