Minimalismus: Bydlení, kde méně je více

Publikováno 22.03.2017

Zařizujete domácnost a hledáte inspiraci, jak do ní promítnout vaše oblíbené prvky a přitom nepřeplácat interiér? Máme pro vás tipy, jak zařídit interiér jednoduše, elegantně a funkčně. Řešením je minimalistický styl.

V hlavní roli bílá

Někteří se mylně domnívají, že minimalismus působí neosobně a chladně, neboť je pro ně symbolem tepla domova hora nábytku, množství doplňků či použití pastelových barev. Pro jiné je naopak minimalismus synonymem ideálního moderního domova. Ačkoli je pro minimalistický styl charakteristická bílá barva a popřípadě i odstíny šedivé, lze je propojit i s přírodními tóny krémové nebo béžové, které domácnosti vdechnou hřejivou a útulnou atmosféru.

Jak na minimalismus

Při zařizování je důležité dopředu přemýšlet nad tím, jaký nábytek zvolíte. Vzhledem k tomu, že hlavním smyslem minimalistického stylu je zachovat vzdušný a otevřený prostor, měl by se i počet nábytku držet na minimu. Co se týče materiálu, nemusíte sahat jen po dřevě, ale velice oblíbený je i kov a sklo. Z dalších prvků se v minimalismu objevuje například přiznaný beton. Ale abyste se nebály, ani o barvy není tento styl ochuzený. Jestliže máte rády například červenou, zelenou či jinou výraznou barvu, zkuste v tomto odstínu najít jeden stěžejní kousek, který dodá jinak jednoduchému interiéru šmrnc a rozzáří jej.

Jednoduché a čisté linie

V případě, že by vám chyběly barvy, nebojte se pohrát s kontrasty, jako je lesk a mat či světlo odrážející se ve skle. Dobrým pomocníkem může být i zrcadlo, které prosvětlí a opticky zvětší daný prostor. A když už jsme zmínili světlo, nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení. Minimalismus si rovněž rozumí i s efekty, jako jsou například LED pásky pod nábytkem.

U výběru nábytku, jako je stůl, kuchyňská linka a další, vsaďte na jednoduché, čisté a ostré linie. Výhodou minimalistického vzhledu je, že si ušetříte práci s utíráním prachu i praním textilií, neboť do takto zařízeného interiéru se nehodí žádné závěsy, záclony, prostírání či klasické ubrusy.

Originální dekorace

Co ovšem do minimalisticky zařízeného interiéru nepatří, jsou suvenýry z dovolené, kýče v podobě nejrůznějších porcelánových zvířátek, sošek, keramiky nebo jiné lapače prachu. Při výběru dekorací dejte přednost originálním kouskům. Mezi oblíbené patří například vysoké vázy, které můžete doplnit čerstvými květinami. Útulnost pokoji dodají i fotografie v rámečcích nebo svíčky. A protože u doplňků obzvláště platí pravidlo méně je více, zkuste zainvestovat do designové dekorace, která není standardním vybavením běžných domácností a oživte váš interiér neotřelým solitérem.

Napište nám

x