Matcha místo kávy

Publikováno 13.02.2017

Pokud patříte k alespoň průměrným fanynkám zdravého životního stylu a s ním souvisejících konzumovatelných vychytávek, nebude vám tento exotický nápoj zajisté neznámý. Co je matcha, proč byste měli zvážit jako náhradu za kávový rituál a jak si ho šikovně připravit - navíc s ohledem na podmínky nejbližší letní sezóny?

Pokud jde o trendy v komunitě bio a raw nadšence, je v současnosti jen málo častěji skloňovaných výrazů. Matcha, což je vlastně práškový zelený čaj, však není žádnou novinkou, v jeho rodném Japonsku ho znají už dávno. První, co vás po jeho otevření překvapí, je jeho forma: matcha je totiž rozemletý na jemný světle zelený prášek, který připomíná jakési smaragdově zbarvené kakao. 

Nejen v barvě, ale především ve speciální konzistenci se přitom skrývá největší zbraň tohoto zdravého nápoje. Právě díky práškové formě, ke které čaj přichází rozemletím, má v sobě mnohem více antioxidantů, minerálů a vitamínů, než kterýkoliv jiný čaj - klasický zelený, bylinkový nebo jiný. Výzkumy hovoří jasně srozumitelnou číselnou řečí: matcha obsahuje téměř 10 x více antioxidantů než obvyklý čaj, 2 x více antioxidantů než pohár červeného vína a zhruba 9 x více betakarotenu než špenát.

Ve zdravotních benefitech tedy hravě překonává nejen přímou konkurenci, ale dokonce i čerstvou zeleninu! To však není vše: obsahuje i stimulanty, které působí na nervový systém podobně jako kofein, na rozdíl od něj se však uvolňují postupně. Právě proto stále více odborníků na zdravou výživu mluví o možnosti nahrazení kávy právě tímto zeleným nápojem. 

Například jako odpolední „vzpruha" poslouží výborně, a to nejen ve své tradiční podobě. Ideální způsob přípravy, který oceníte především v nadcházejícím letním období, je ve formě ledového latté. Jak na to? Jednoduše: jednu vrchovatou čajovou lžičku matcha čaje zalijte mlékem - klidně i rostlinným, výsledek tak bude ještě zdravější - a přidejte led. To vše pořádně protřepejte v šejkru a následně konzumujte z vysoké sklenice. Zdravá náhrada kávy na léto je hotová - navíc v mimořádně osvěžující podobě!

Napište nám

x