Mandala aneb dokonalý nástroj pro rozvoj dětí

Publikováno 25.04.2017

Mandala coby zklidňující a relaxační nástroj je využívaná napříč zeměmi. Mandala však není jen o rovnováze, ale je důležitým symbolem, který lidstvo provází již od nepaměti. Objevuje se v mnoha kulturách i náboženstvích. V dnešní době se však využívá mandaly i jako nadčasového pomocníka při rozvoji dětí.

Co je mandala?

 

 

Mandala znamená v překladu ze staroindického sanskrtu kruh nebo dokonce magický kruh. Zatímco dospělí hledají v mandale pochopení, chtějí poznat sami sebe či vyjádřit pocity, které se v nich momentálně potkávají, děti skrze mandalu dávají průchod své fantazii, rozvíjí jemnou motoriku a v neposlední řadě se s pomocí mandaly zklidňují.

Vzhledem k pozitivním účinkům mandaly na děti, našlo kreslení mandal uplatnění i ve speciální pedagogice. Těchto magických kruhů se využívá jak ke zpestření běžné výuky, tak pomáhá i dětem, které jsou hyperaktivní, trpí Downovým syndromem či vyžadují speciální zacházení.

Proč kreslit mandaly?

 

 

Mandaly jsou důležité nejen pro psychický či fyzický rozvoj dětí, ale pomáhají jim i se zlepšením koncentrace a udržením pozornosti. Naučí se lépe vnímat barvy, poznat odstíny a vyzkouší si kombinování i hru se stíny. Běžné kreslení děti často unaví a omrzí. U přesných linií děti musí přemýšlet. Naopak u mandaly mohou děti nechat průchod své fantazii a kreativitě. Přesto se musí neustále soustředit a zapojovat své smysly tak, aby  zdokonalovaly své tahy a učily se přesnosti. Chcete-li, aby se děti do kreslení opravdu ponořily, nalaďte je příjemnou relaxační hudbou, díky které se uvolní.

Jak vytvořit mandalu?

 

 

Aby děti pochopily, co vlastně mandala je, projděte si s nimi obrázky různých mandal. Vzhledem k tomu, že mandaly zaujmou děti i z estetického hlediska, lépe je nalákáte na jejich tvoření.

 

Mandaly můžete tvořit jak své vlastní, tak rovněž můžete využít připravených šablon. Ačkoli jsou klasické mandaly vybarvované, k jejich vytvoření můžete sáhnout i po nejrůznějších materiálech. Pro zpestření vyzkoušejte s dětmi i mandaly tvořené z kamínků, korálků či sypané kořením. Zároveň tak obohatíte děti o další znalosti.

 

Napište nám

x