Kdy a jakého mazlíčka dětem pořídit?

Publikováno 19.04.2017

Přišel za vámi váš čtyřletý syn s tím, že si přeje pejska nebo vaše dvouletá dceruška se nemůže odtrhnout od kočičky vaší sousedky? Přemýšleli jste už nad tím, že dětem uděláte radost a rozšíříte vaši rodinu o nějaké zvířátko? Pokud máte strach, jak bude vaše díte péči o zvířátko zvládat, máme pro vás pár tipů, jak tuto situaci co možná nejlépe zvládnout.

Jaké zvířátko vybrat?

Jestliže jste dosud zvířátko doma neměli a dítě se s nimi setkávalo pouze ve vašem okolí, dobře zvažte, jak je dítě na nový přírůstek připraveno, ať už z hlediska povahy nebo věku. Nemusíte hned utíkat pro psa či kočičku, kteří vyžadují přece jen více péče. Naopak takové rybičky, želva, morče, křeček či zakrslý králíček jsou rovněž oblíbenými parťáky dětí.

Kdy je vhodná doba?

Pokud se domníváte, že by vaše děti měly být připravené na péči o domácí zvířátko, zkuste je přece jen vyzkoušet. Rozdejte jim pravidelné úkoly či je nechte starat se například o květinu. V případě, že uvidíte snahu, je ideální chvíle potěšit je jejich vlastním živým mazlíčkem. Rovněž můžete vyžít nabídku různých kroužků, kde děti přichází do kontaktu se zvířátky. Jestliže jsou vaše děti už školou povinné, dejte jim nejprve přečíst nějakou knihu o tom, co všechno takový pejsek potřebuje nebo jak se nejlépe postarat o zakrslého králíčka. Buď jej to odradí, nebo naopak bude dobře připravené na svého nového kamaráda.

Pozor na alergie i finance

Než ovšem poběžíte pro pejska nebo křečka, dobře zvažte, zda vaše dítě netrápí žádné alergie. V opačném případě nemůžete dítěti pořídit zvíře se srstí. Vhodné jsou ale například želvy, afričtí šneci nebo leguáni. Při výběru zvířátka nezapomeňte také myslet na to, co čeká vás jako rodiče. Zodpovědnost bude vždy na vašich bedrech. A nejde jen o to, zda budete muset po zvířátku někdy uklidit nebo jej čas od času nakrmíte. Se zvířátkem přibudou také další výdaje do rodinného rozpočtu. Počítejte proto s pravidelnými návštěvami u veterináře, nákupem krmiva či vstupními náklady, jako je například pelíšek, akvárium, terárium či stelivo.

Napište nám

x