Jste připraveni na druhé dítě?

Publikováno 26.12.2016

Už jste si zvykli na zásadní změny životního stylu po příchodu vašeho prvorozeného, máte dojem, že péči o dítě máte „v malíku“, a hlavně cítíte potřebu rozdat ještě více rodičovské lásky? Než se rozhodnete pro dalšího potomka, zvažte pár věcí…

 

Jedno, nebo dvě, to přeci není takový rozdíl?

Je. Jestli jste se s jedním dítětem musela vzdát většiny svých zálib a začala proklínat člověka, který 24hodinovou péči o malé dítě nazval „mateřskou DOVOLENOU“, tak vězte, že s příchodem druhého potomka přestane čas jen pro vás na nějakou dobu zcela existovat a každého, kdo se vás nevinně zeptá, jestli se celý den doma nenudíte, budete mít chuť zaškrtit.

Nejnáročnější částí přechodu k čtyřčlenné rodině ale je asi nutnost rozdělovat svou pozornost mezi dvě milované, zcela na vás závislé osoby. (Doufejme, že manžel je samostatný a ideálně dokonce pomáhá…) Možná budete překvapená, že se tato změna situace ukáže být více náročná pro vás, než pro vašeho dosavadního jedináčka. 

Co se týče toho již zmiňovaného manžela, nenechte mezi vámi narůstat pocit frustrace, že na sebe nemáte tolik času. Hlavním pravidlem, které všichni dobře známe, ale stále ne zcela dokonale uplatňujeme, je KOMUNIKACE. Vysvětlete mu, jak se cítíte, a zajímejte se také o jeho pocity. Někdy stačí opravdu málo…

 

Všechno má své výhody…

A rozšíření vaší rodiny o dalšího člena není samozřejmě výjimkou. Pokud vás první dítě nedonutilo zavést do péče o něj a domácnost systematický režim, se dvěma potomky se tomu již nevyhnete. A nakonec se z vás stane pravý „mistr“ a možná zjistíte, že s dobrým plánováním se dá zvládnout vše.

Ale abychom se nezabývali jen čistě praktickými stránkami věci, tak zmiňme, že sledovat, jak se vyvíjí vztah mezi sourozenci, je jednoduše kouzelné. Ze začátku se samozřejmě může objevit určitá žárlivost, ale s postupem času se budou interakce mezi vašimi dětmi rozvíjet do stále krásnějších a až si vytvoří vlastní způsob komunikace a hry, kterých nebudete součástí, možná trochu „zažárlíte“ i vy. Ale především si budete užívat pocitu, jak se ve vaší rodině rozvíjejí další láskyplné vazby.

Mnoho matek také říká, že až při druhém dítěti si dokázaly všechny ty jedinečné momenty spojené s mateřstvím skutečně naplno užít. Nejste tolik vyděšená, hned tak něco vás nezaskočí a máte tak trochu „natrénováno“. A tak jsou první úsměvy, zvedání hlavičky nebo slova připomínající brumlání důvody k radosti, a ne k zuřivému listování příručkami nebo volání mamince, abyste zjistily, jestli vše probíhá přesně v ten čas a takovým způsobem, jak by „mělo“.

 

Příliš brzy, nebo příliš pozdě?

Odborníci doporučují příchod druhého dítěte do rodiny neuspěchat, ale ani nečekat příliš dlouho. Nejdůležitějšími faktory jsou vaše vlastní tělo a samozřejmě vaše prvorozené dítě. Je nutné nechat svému organizmu dostatečně dlouhou dobu, aby se vzpamatoval po náročném prvním těhotenství a porodu. Je to samozřejmě značně individuální a poradit se o tom můžete i se svým lékařem, ale obecně se nedoporučuje otěhotnět znovu dříve než přibližně rok po prvním dítěti.

Také pro vašeho prvorozeného může být příchod sourozence příliš brzy hodně náročný. Čím vyšší je mezi vašimi dětmi věkový rozdíl, tím menší je riziko nadměrné žárlivosti. Starší dítě je také samostatnější a může být dokonce pro vás již i pomocníkem. 

Nic se ale nemá přehánět. Pokud je vaše první dítě třeba již školák, bude mít samozřejmě zcela jiné potřeby než miminko, a zkombinovat tak péči o oba může být náročnější. A velký věkový rozdíl potomků také znamená oddálení doby, kdy vám péče o děti přestane zabírat prakticky veškerý čas, a vy tak budete mít také nějaký ten čas na sebe a na partnera. A myslet je samozřejmě nutné také na váš věk…

V rozhodování o tom, kdy si pořídit druhé dítě, zkrátka hraje roli celá řada faktorů. Zahrňte je do svých úvah. Ale především se řiďte instinktem. Jste rodiče, takže nezapomeňte, že hluboko uvnitř VY víte nejlépe, co bude pro vaši rodinu nejlepší. 

Napište nám

x