Jak vymalovat obývací pokoj

Publikováno 16.06.2017

Říkáte si, že je na čase změnit vzhled vašeho obývacího pokoje? Pokud se nechcete pouštět do velké rekonstrukce či kompletní výměny nábytku, možná budete mile překvapeni, že stačí pouze nová výmalba a váš obývací pokoj bude jako vyměněný.

Relaxační i společenská místnost

Obývací pokoj je místem, které se využívá nejen k odpočinku, ale zároveň i k posezení s rodinou či přáteli. Pro někoho je obývací pokoj více relaxačním prostorem, pro společenské osoby je naopak místem, kde se neustále něco děje a kde se často pohybují lidé. Od toho by se měl odvíjet i výběr vhodné barvy.

Pozor na velikost pokoje

Dále je nezbytné zohlednit i velikost pokoje. Jestliže váš obývací pokoj nepatří k největším, snažte se vyhnout tmavým a výrazným odstínům, které by z něj udělaly tmavou kobku. Naopak jej rozsviťte pomocí světlých barev či jemných přírodních odstínů, jako je smetanová, bílá, krémová, světle růžová nebo jemná mentolová.

V případě velkého interiéru si můžete pohrát jak s tmavšími, tak světlejšími barvami. Zajímavě vypadá i kombinace výmalby s kamennými obklady či moderními tapetami. I zde si však dejte pozor na to, abyste váš obývací pokoj příliš nerozkouskovali a nepůsobil stísněně. Jestliže je ovšem váš pokoj dlouhý a úzký, můžete jej alespoň opticky zkrátit tím, že kratší zdi vymalujete tmavším odstínem. To samé platí u příliš vysokých stropů - použitím výraznější barvy jej opticky snížíte.

Není barva jako barva

A nyní zpět k barvám. Jestliže se přikláníte spíše k elegantním a decentním tónům, velice moderní a oblíbené jsou aktuálně odstíny béžové, hnědé, vínové, fialové i šedé. Jedná se o poměrně neutrální barvy, a proto k nim můžete jednoduše přizpůsobit váš stávající nábytek. Vzhledem k tomu, že se jedná o sytější tóny, hodí se do místností, kde po většinu dne dopadá venkovní světlo.

Pokud by na vás ale tyto barvy byly příliš uklidňující, můžete pokoj rozzářit pomocí kanárkově žluté, okrové či svěží zelené. Co se týče kombinace barev, snažte se řídit pravidlem dvě barvy a dost. Zatímco jeden z odstínů je vždy považován za hlavní, druhý jej doplňuje. Ostatní barvy raději dolaďte pomocí vhodných bytových doplňků a dekorací.

Napište nám

x