Jak vybrat ideální matraci do postele?

Publikováno 03.07.2017

Stále více si lidé stěžují na bolesti zad. Může za to snad sedavé zaměstnání nebo je velkým problémem nekvalitní spánek? Dnešní životní styl zádům příliš neprospívá. Dlouhé cesty autem, nesprávné sezení a mnoho a mnoho dalších faktorů přispívá k tomu, že s bolestmi zad bojují i mladí lidé. Abyste však vašim zádům ulevili alespoň během noci, je nezbytné spát na kvalitní posteli se správnou matrací. A právě výběr matrace bývá často kamenem úrazu.

Obecná kritéria

Prvním kritériem výběru je najít vhodný rozměr matrace. Poté se již zaměřte na typ matrace a její provedení a samozřejmě na tvrdost, která je alfou a omegou úspěchu. Když se podíváme na základní dělení, rozlišujeme měkké a tvrdé matrace. Každému vyhovuje jiná tvrdost. Nicméně byste si měli pamatovat, že čím je člověk těžší, tím tvrdší matraci by měl mít a naopak.

Vhodnou tvrdost matrace vám může napovědět i způsob, jak večer uleháte a jak nejčastěji spíte. Jestliže je vaší nejoblíbenější polohou leh na boku, pak sáhněte po měkčí matraci. Pro spánek na zádech je pro změnu vhodnější tvrdší typ matrace. Posledním vodítkem při výběru tvrdosti matrace může být i váš věk. I když se nejedná o 100 % pravidlo, zatímco mladší lidé spíše vítají tvrdší typy matrací, starším lidem vyhovují postele s měkčími matracemi.

Tvrdost matrace

Pokud jde o škálu tvrdosti matrací, rozdělujeme matrace do pěti skupin. Tvrdost 1 a 2 jsou velmi měkké matrace, které jsou vhodné především pro osoby s nižší hmotností a ženy, které mají rády, když se jim matrace dokonale přizpůsobí. Tvrdost 3 vyhovuje zpravidla mladším lidem a mužům. Lidé s větší hmotností by měli sáhnout po matraci s tvrdostí 4. Nejtvrdší matrace je označena stupněm 5 a je ideální pro osoby s velkou hmotností.

Druhy matrací

Mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější matrace patří pružinové matrace, které poskytují dobrou oporu celému tělu, a matrace z polyuretanové pěny, které vynikají výbornými ortopedickými vlastnostmi. Podobné matracím z polyuretanové pěny jsou taštičkové matrace, které mají rovněž skvělé ortopedické vlastnosti a navíc je možné je použít i pro polohovací rošty.

 

Jestliže však hledáte matraci, která je pružná a dobře přizpůsobivá, vyzkoušejte latexové matrace nebo matrace z líné pěny. Výbornou elasticitu ovšem najdete i u matrací ze studené pěny, které jsou známé pro svou tvarovou stálost. Poněkud speciální jsou takzvané gelové matrace, které obsahují akupresurní body, díky nimž se uvolní svalstvo celého těla.

Napište nám

x