Jak naučit děti pomáhat v domácnosti?

Publikováno 15.11.2016

Marie Montessori má svou vlastní alternativu jak vychovávat a vzdělávat děti, ale když se na to podíváme tak zjistíme, že prostě staví na jednoduché vazbě mezi učiteli, dětmi a rodiči. Říká, že to co můžete dětem dát je schopnost, aby se o sebe uměli samy postarat a to zahrnuje péči o sebe a okolí. A to je aby si vědělo umýt zuby, ustlat postel, uklidit pokoj nebo navařit?

Rodiče se dělí na dvě tábory. Některým to vadí, aby se děti konečně začaly starat o sebe jako malé, protože dělají práci dospělých. To však netuší, že si vychovávají líných adolescentů. Další skupina si myslí, že dětem chybí trpělivost. Ale Marie Montessori boří námitky. Základním předpokladem úspěšného života je schopnost se adaptovat a přizpůsobit se svému okolí. Když je chceme učit musíme s nimi pracovat. Pokud si to děti osvojí jak hru nebudou to nenávidět – děti se více naučí během praxe jako během teoretického učení.

Začít můžeme už od dvouch let dítěte. Aby sme předešli jeho frustraci, musíme nejprv ukázat jak se to dělá a jaký má být výsledek při něm a pomáhat mu nebo alespoň ho povbuzovat. Na vytvoření dobrého návyku jako i zlozvyku potřebuje člověk minimálně 21 dní. Režim a denní rutina přináší dobré návyky ale i pocity. jistoty a bezpečí.

Napište nám

x