Espadrilles - boty, které musíte mít!

Publikováno 13.05.2017

Možná jste ještě pojem espadrilles neboli hovorově espadrillky nezaregistrovaly, nicméně nám můžete věřit, že jste se s nimi již stoprocentně setkaly. Espadrillky jsou totiž naprostou must have obuví. Jsou pohodlné, stylové a praktické. A co dalšího byste měly vědět o botkách, jejichž historie sahá až do 14. století?

Kde se vzali espadrilles?

Přestože je to poněkud překvapující, vůbec první espadrilles vznikly skutečně už ve čtrnáctém století, a to okolo roku 1322 v Katalánsku. Není proto divu, že tam stále fungují obchody, které se zaměřují výhradně na prodej klasických espadrillek. Svůj název mají espadrillky odvozený od trávy espadro, ze které se splétá provaz. Ze stočeného jutového provazu se následně vyrábí typická podrážka populárních katalánských bot, která je přibližně jeden centimetr silná. Vrchní část bot je plátěná. K její výrobě se zpravidla používá hrubá a odolná textilie kanvas.

Původním účelem espadrillek bylo, aby rychle uschly a dlouho vydržely. I proto byly často součástí uniformy námořníků. Někdy jsou espadrillky zaměňovány za takzvané slip-on boty. Přestože se oba typy bot dobře nazouvají i vyzouvají a jsou si podobně stylem i tvarem, hlavní rozdíl spočívá v podrážce bot. Zatímco u espadrillek je podrážka vyrobená z jutového provazu, klasické slip-on mají podrážku gumovou, a proto jsou mnohdy označované za cvičky.

Proč a jak nosit espadrillky?

 

V první řadě jsou maximálně pohodlné. I proto je v létě budete chtít mít neustále na nohou. Jsou univerzální a nadčasové, díky čemuž je můžete kombinovat, jak se vám zlíbí. Hodí se k šatům, maxi sukním, plátěným kalhotám i džínám. Ačkoli ladí s většinou outfitů a dokonale si rozumí i s rozevlátými šaty, espadrillky jsou typickou volnočasovou a ležérní obuví, a proto se s nimi nesnažte docílit elegantního looku.

Napište nám

x