Co se děje v naší hlavě, když se vzdáme sladkého? Bod 1 může zcela změnit váš dosavadní život

Publikováno 17.04.2017

Většina z nás je naprogramována tak, že během dne, s největší pravděpodobností po obědě, si dopřejeme sladkou odměnu. Co se však začne dít v naší hlavě, když se rozhodneme přestat odměňovat takovouto formou?

Závislost na cukru je reálná

Jistá studie, o níž informoval deník DailyMail, dokázala, že člověk se nejenže může stát závislým na cukru, ale i to, že abstinenční příznaky z cukru jsou velmi podobné těm, které mají narkomani závislí na droze. Existuje dokonce celá řada, které v momentě, jak spatří nějakou sladkost, dají mozku povel, že toto je to, co momentálně potřebujeme. Pokud se tedy rozhodneme, že se dobrovolně, například kvůli očistě těla, vzdáme na čas jedení sladkého, začnou se dít i takové zajímavé věci v naší hlavě. jsou dietní: Tyto vám ukládají tuk na břiše a bocích!

1. Pocity úzkosti a deprese

Při pojídání se v mozku okamžitě uvolňuje hormon dopamin, který je zodpovědný, podobně jako u zmiňované droze, za pocity slasti, uspokojení, štěstí. Čím častěji si cukr dopřejeme, tím více se náš mozek bude zmíněného hormonu dožadovat. Takže pokud s tím najednou přestaneme, pocit slasti vystřídá například i úzkost a deprese.

2. Přijatelná kompenzace

Aniž jsme si to uvědomili, pokud přestaneme jíst, po pár dnech nám začnou chybět natolik, že si je musíme nějakou přijatelnou náhradou vykompenzovat. Tak začneme jíst více potravin bohatých na sacharidy, jako například potraviny s kukuřičnou, či pšeničnou moukou jako kukuřičné lupínky, rýžové vločky, pšeničnou krupici, ovesnou kaši, želé, přírodní včelí med a další.
3. Radikální změna chutí

Pokud bez cukru vydržíte dostatečně dlouhou dobu, například pár měsíců, najednou váš mozek vyšle signál i jednotlivým chuťovým buňkám. To, co se vám kdysi zdálo být kyselé, nebo ne až tak příliš sladké, je najednou úolně jiné chuti. Celkově se chutě změní ato se týká například slaných jídel. Je dost možné, že najednou přestanete jíst, co jste dosud měli rádi, a naopak, zamilujete si potraviny, kterým jste před "odvykací cukrovou kúrou" nemohli přijít na chuť.

O negativním vlivu cuktru na náš organismus toho bylo napsáno již mnoho. Ale zkuste měcís vydržet bez této „drogy“ a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. 


Napište nám

x