Chůva - nezbytná pomoc pro pracující rodiče

Publikováno 27.06.2017

Není žádným tajemstvím, že dnešní život je mnohem rychlejší a hektičtější, než na jaký byli zvyklí naši předci. Rozvoj technologií, dostupnost informací a v neposlední řadě rovnost mezi muži a ženami vede mimo jiné k tomu, že se někteří rodiče rozhodnou pracovat již brzy po narození dítěte. Jak ale řešit situaci, když nemáte babičky a na školku je vaše ratolest ještě malá?

Proč mít paní na hlídání?

Ať už podnikáte, máte dobré zaměstnání nebo si naopak potřebujete vydělat slušnější peníze, než jaké vám poskytne rodičovský příspěvek, musíte se chtě nechtě vrátit do práce. Práce na plný úvazek je samozřejmě v případě dětí do jednoho roku pro mnohé poněkud nepředstavitelná. Navíc najmout si chůvu minimálně na osm hodin denně, pět dní v týdnu by vás přece jen mohlo nakonec stát více než váš měsíční plat. Na druhou stranu je dobrým kompromisem částečný úvazek, kdy se máte možnost věnovat práci i dítěti. V takovém případě vás nemusí trápit výčitky. Nejste první ani poslední, kdo svěřil dítě do cizích rukou.

Babička versus chůva

Babičky jsou samozřejmě pro mnohé ženy mnohem příjemnější variantou než cizí paní na hlídání. Na druhou stranu málokteré babičky dítě skutečně vychovávají. A proto jsou ideální k příležitostnému hlídání. Jestliže by ale dítě mělo s nimi být neustále, je nezbytné mít nastavená určitá pravidla a dodržovat režim tak, aby dítě nemělo pocit, že je u babičky vždy jako na prázdninách a vše je najednou volnější.

Ideální paní na hlídání

A jak by měla správná chůva vypadat? Měla by mít samozřejmě velice kladný vztah k dětem a měla by mít zkušenosti s jejich hlídáním i výchovou. Základem je, aby dítě zabavila během celého dne, neměla problém si s ním hrát, ale zároveň i rozvíjela jeho osobnost. Chůva by však nikdy neměla nahradit mámu. Ta je zkrátka pouze jedna.

 

Mezi výhody šikovné pečovatelky o dítě je především úspora času. Nemusíte ztrácet čas převážením dítěte od jedné babičky k druhé a podobně. Pokud narazíte na spolehlivou a flexibilní chůvu, uvidíte, že se časem stane tak trochu součástí vaší rodiny. Nezbytným krokem avšak je, aby si rozuměla s vaším dítětem. O tom všem to nakonec vlastně je. Abyste však měli svědomí klidné, výběru chůvy věnujte dostatek času. Ideální je mít i nějaká doporučení a reference od známých.

Napište nám

x