Čemu se při vybavování domácnosti raději vyhnout

Publikováno 09.12.2016

Přinášíme vám praktické tipy pro vybavení nové domácnosti. Myslete do budoucna a investujte do bydlení čas i finance – vyplatí se to. Není dobré spěchat. Přece jen to bude místo, kde se budete zdržovat velkou část vašeho života. Šetřete své nervy a zbytečně si nepřidávejte práci.

 

1. Barvy, materiály, dostupnost

Patříte k lidem, kteřá nemají rádi stereotyp a jsou posedlí změnami? Pak určitě nepořizujte barevné dlaždice do kuchyně či barevné stěny do obývaku. Volte neutrální barvy u věcí, které nelze lehce vyměnit. Raději nakupte pestrobarevné doplňky a až vás omrzí, vyměníte je za nové. Navíc vás pestré barvy na stěnách mohou po čase zneklidňovat. Pokud se nevyžíváte v úklidu, pozor i na bílou, černou a leské povrchy. Bílá šedne, na skleněném konferenčním stole/černém a bílém koberci/tmavém nábytku uvidíte každou nečistotu. Lesklé povrchy jsou taktéž velmi nepraktické. Pokud máte doma zvířata, volte otíratelné materiály. Vybírejte vybavení tak, aby vše, co potřebujete, bylo snadno dostupné. Týká se to elektrických zásuvek i mytí zrcadel v koupelně (nelepit je těsně za kohoutek).

 

2. Obývák

Krb v obýváku může na obrázcích působit velmi útulně. Ve skutečnosti se budete potýkat s množstvím prachu a častým úklidem. Sedací soupravu volte s rozmyslem. Bílá sedačka dokáže obývák rozzářit, ale bude na ní vidět každá nečistota – obzvlášť, pokud máte pár domácích mazlíčků. Podobně narazíte s černou. Kožené povrchy jsou nepraktické - v létě se na ně tělo lepí a v zimě je kůže studená. Pokud má sedačka snímatelný potah, vyzrajete nad jejím čištěním. Nevolte koberec s vysokým chlupem. 

 

3. Kuchyň

Nerezové povrchy se velmi špatně a často čistí. Zapomeňte také na bílé a ozdobné spáry třeba nad kuchyňskou linkou či sporákem. Na zem jsou do kuchyně ideální dlaždice – na rozdíl od parket. Nejlepší jsou mramorované nebo se vzorem, protože na nich špína nebude tolik vidět. V případě dlaždic se také lépe vyhnete poškrábané nebo popálené podlaze. Opět pozor na barvy – bílý nábytek v kuchyni není dobrá volba.

 

4. Koupelna

Zvažte velikost umyvadla. Ne vždy si pod umyvadlem potřebujete opláchnout jen ruce, ale i obličej. Pokud dáváte sprchování přednost před koupáním ve vaně, určitě zvažte sprchový kout s hlubší vaničkou. 

 

5. Ložnice

V ložnici oceníte například vypínač světla přímo u postele, šatnu na oblečení nebo alespoň skříň na ramínka – skládáním oblečení na sebe jej pomačkáte, případně se sesype. Především je to nepřehledné.

 

 

Autor: Markéta Umlaufová

Napište nám

x