Bydlete v harmonii. Bydlete ve stylu Feng Shui

Publikováno 27.02.2017

O Feng Shui jste jistě už slyšeli. Víte však, co Feng Shui znamená? Možná vás překvapí, že tradiční čínská nauka Feng Shui není jen o nalezení rovnováhy uvnitř sama sebe, ale může nám významně pomoci dosáhnout i harmonie v prostoru, kde se den co den pohybujeme.

Tajemství Feng Shui

Tradiční nauka Feng Shui údajně vznikla ve Staré Číně již 3000 př. n. l., kdy se objevily první zmínky o její existenci. Smyslem Feng Shui je práce s energií tak, abychom dosáhli rovnováhy. Kolem nás neustále proudí energie čchi. Když se ale zaměříme na překlad Feng Shui, získáme vítr a vodu. Zatímco voda je pro nás život naprosto nepostradatelná, vítr je ve Feng Shui označován za dar z nebes. Harmonickým působením těchto dvou prvků získáme příjemné prostředí, které působí nejen na naši psychickou stránku, ale významně ovlivňuje i zdravotní vztah či vztahy mezi lidmi.

Smysl Feng Shui

Ačkoli pravidla Feng Shui jsou velice obsáhlá, základem je rovnováha. Skladujete doma příliš věcí? Vládne ve vaší domácnosti chaos? Vneste do všeho řád. Zbytečná nerovnováha vytváří psychickou nepohodu. A o tom je i Feng Shui.

Abyste ovšem mohli dosáhnout pohody a harmonického života, musíte se ponořit do Feng Shui hlouběji. V domácnosti by se vám měla promítnout i pětice základních elementů Feng Shui, a to dřevo, voda, oheň, země a kov. Nemusí se nutně jednat pouze o nábytek či dekorace. Můžete zvolit i materiály či vhodné doplňky, které budou symbolizovat právě tyto prvky.

Kuchyně coby centrum dění

Pokud se rozhodnete vnést filozofii Feng Shui do celé domácnosti, měli byste začít u vstupu. Předsíň, chodba či vstupní hala by měly být vzdušné a dostatečně prosvětlené. Kromě toho by žádné ze zrcadel, které u vstupu máte, nemělo být umístěno naproti vchodovým dveřím. Bohužel byste tím odrazili veškerou energii, která by k vám proudila. Při zařizování domácnosti myslete na to, aby kuchyň byla centrem vaší domácnosti. Rovněž by měla být světlá.

Interiér inspirovaný Feng Shui

Co se týče interiéru, veškerý nábytek i dekorace by měly být pravidelné a symetrické. Při zařizování také myslete na vhodné rozložení jednotlivých elementů. Protichůdné prvky by se neměly nacházet bezprostředně vedle sebe. Příkladem je například klasika v podobě sporáku a dřezu v kuchyni.

Feng Shui pro klidný spánek

 

U dalších místností, jako je ložnice, dětský pokoj či pokoje pro hosty vždy pamatujte, aby zde byl maximálně jeden vstup. Postel by rovněž neměla být umístěna tak, abyste leželi zády ke dveřím. V místnostech, kde se spí, byste se mimo jiné měli vyhnout ostrým hranám na stropě. Trámy či podhledy totiž symbolizují gilotinu, což dobrému spánku rozhodně nepomůže. I proto si Feng Shui příliš nerozumí s podkrovními byty. Zároveň ve snížených prostorech nemůže energie volně proudit.

Napište nám

x