Aspartamem proti hubnutí

Publikováno 26.12.2016

Mnoho lidí, kteří se snaží hubnout, volí nápoje s umělými sladidly, a to třeba také s aspartamem. Je v tom ale háček. 

Výzkumy prováděné na myších ukázaly, že slazení aspartamem může přispět k vzniku metabolického syndromu. Tento stav zahrnuje vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a i zvětšení obvodu pasu. Metabolický syndrom zvyšuje riziko infarktů, mrtvic a cukrovky. Aspartam totiž blokuje klíčový enzymy v trávicím, který rozkládá tuky během trávení, pomáhá je tedy trávit. Tím může dojít k tomu, že lidi, kteří pijí dietní nápoje, nedosáhnou toho, že by ztráceli na hmotnosti, někdy naopak. 

3 pokusy, 3x minus pro aspartam

  1. Pokud byla pokusným myším vpíchnuta injekce s roztokem obsahujícím aspartam, došlo do 3 hodin ke snížení aktivity enzymu až o 50 %. 
  2. Stejný efekt byl i v případě, že pokusné krysy vypily nápoj s aspartamem. 
  3. Myši dostávaly vysokotučnou potravu, navíc část z nich i tekutiny s aspartamem. Myši, které k vysokotučné dietě pily tekutinu s aspartamem přibraly mnohem více, než krysy, které pily obyčejnou vodu. Navíc se u myší s aspartamem objevila glukózová intolerance, to je stav, kdy má tělo obtíže s využitím glukózy získané z potravy, což vede ke zvýšení hladinu cukru v krvi a následně k cukrovce. Dalším negativní dopad měl aspartam i na imunitní systém, protože se zvýšil výskyt zánětů. 

Co tedy pít?

Ano, zatím to byl pokus provedený pouze na myších, ale ukazuje, že ne vše, co je označováno jako dietní, musí být pro hubnutí vhodné. Je možné, že u lidí je vliv aspartamu trochu jiný, ale přesto…, není lepší než pití dietních nápojů s umělými sladidly, pít vodu či nápoje s přírodními alternativami cukru, např. se stévií?

Podobné články

Napište nám

x