10 nejčastějších domácích toxinů, kterým je dobré se v těhotenství vyhnout!

Publikováno 01.06.2018

 

Když se snažíme otěhotnět, nebo už těhotné jsme, řešíme to, že je dobré se vyhnout alkoholu a kouření, aby se snížilo riziko potratu, syndromu náhlého úmrtí novorozence apod. Ale vzdát laku na nehty? Osvěžovače vzduchu? Vzdát se plastové láhve na vodu? 

Chemikálie v těchto běžných produktech můžou být stejně toxické pro rozvoj dětí, jako jsou cigarety nebo alkohol, to ukázal nejnovější výzkum Environmental Working Group (EWG). To proto, že těhotná žena je vystavena chemikáliím, které se dostanou do jejího krevního oběhu a mohou projít přímo skrz placentu a ovlivnit vývoj plodu. Takové působení toxinů v kritických fázích vývoje mohou způsobit trvalé a nevratné poškození mozku a poškození orgánů, a to nejen při narození, ale dokonce i o desetiletí později.

EWG Výzkum identifikoval 232 průmyslových sloučenin, které mohou mít vliv na vývoj nenarozeného dítěte. Některé z nich jsou tak převládající v naší půdě nebo ve vodě, že je téměř nemožné, aby se zabránilo jejich vlivu. Ale jiných - zvláště těch, které zmiňujeme níže v jednotlivých bodech, se můžeme snadněji vyhnout, obzvláště když víme, kde hledat. Schovávají se totiž všude, třeba i v šamponu či barvě na vlasy. 

1.  Olovo

Vystavením tomuto mocnému neurotoxickému kovu může způsobit trvalé poškození mozku, poruchy nervového systému, problémy chování a učení, a hyperaktivita. Může také zpomalit růst dítěte, a to jak v děloze, tak i po narození.

Jak dochází k toxikaci? Maminky by mohly pít vodu z vodovodu znečištěnou olovem a to díky starým nebo špatně udržovaným vodovodním trubkám. Mohly by také vdechovat prach olova ze staré barvy. Dokonce některé rtěnky mají svou barvu z pigmentů, které obsahují olovo.

Jak se tomu vyhnout: Zkontrolujte z dostupných internetových zdrojů informace o vaší užitkové vodě, abyste se ujistila, že vaše voda z kohoutku je bezolovnatá. Existují stránky, které informují, zda ve vaší lokalitě došlo k výměně potrubí. Mezitím můžete používat filtr pro odstranění olova a jiných nečistot z pitné vody. A ještě si zkontrolujte kosmetiku. Doporučuje se používat kosmetiku, která je vyrobená z organických složek a tónovaná z čistě přírodních ovocných pigmentů.

2.  Rtuť

Tento neurotoxin brání vývoji mozku a nervového systému. Rtuti jsme nejvíce vystaveni v ovzduší, když elektrárny spalují uhlí. Rtuť spadne do oceánů a sladkovodních jezer, řek a potoků, pak se koncentruje ve velkých dravých rybách, jako je tuňák, žralok, mečoun, královské makrely. Rtuť je také nalezena v kompaktních fluorescenčních žárovkách a starších teploměrech, i když největší koncentrace pochází z konzumace zkažených mořských plodů. 

Jak se vyhnout rtuti:Specialisté doporučují jíst mořské plody či ryby, které jsou s nízkým obsahem rtuti, ale stále vysokým podílem omega 3 mastných kyselin. Těhotné ženy by měly konzumovat krevety, pollocka, tilapii, tresku, ančovičky, sardinky a pstruhy. Vyměnit žárovky za energeticky účinnější LED a použít digitální teploměr. 

3.  PCB -polychlorované bifenyly

Environmental Protection Agency (EPA) se domnívá, že PCB neboli polychlorované bifenyly, jsou pravděpodobné lidské karcinogeny, které rovněž ohrožují lidská neurologická centra, reprodukční a imunitní systém. Jsou tak perzistentní v životním prostředí, a i když byly zakázány od roku 1976, stále se objevují v lidském a zvířecím organismu.

PCB se dostávají do těla těhotné ženy primárně přes jídlo. Hovězí dobytek, se může pást na trávě pěstované v kontaminovaných oblastech. Výzkumní pracovníci ve státě Washington nalezli vysoké koncentrace PCB v obalech potravin, jako jsou sýry a krekry, makarony se sýrem a taco mušle. PCB jsou také v barvivech a inkoustech a byly rovněž zjištěny v některých domácích barvách, novinách a časopisech.

Jak se vyhnout PCB: Doporučuje sejíst méně červeného masa a tučných ryb, raději zvolte čerstvě ulovené ryby než vakuované. Rozhodněte se pro čerstvé bio ovoce, zeleninu a obilí, spíše než zpracované potraviny v kartonů. Používejte také netoxické barvy a primery.

4.  Formaldehyd

Formaldehyd je látka znečišťující životní prostředí, kterou lze nalézt v celé řadě výrobků pro domácnost, včetně koberce, skříní a nábytku vyrobeného z lisovaného dřeva, lehátkách a dalšího nábytku a avivážích. Může být také použit jako konzervační prostředek v kosmetice, šamponu a laku na nehty. K největší kontaminaci formaldehydu dochází vdechováním vzduchu v místnosti kontaminované formaldehydovými plyny, jako například kouření cigaret a nevětrání, plynové sporáky a teplomety. Formaldehyd je známo, že má toxické účinky na imunitní systém. Laboratorní zvířata vystavena nízkým dávkám formaldehydu v době, kdy byla těhotná, mělo za následek nízkou porodní hmotností potomků, jejichž plíce měl omezenou schopnost bojovat se záněty.

Jak se vyhnout Formaldehydu: pečlivě číst etikety a vybírat výrobky osobní péče bez formaldehydu. Vyberte si lak nehty bez formaldehydu a dalších čtyř toxických chemických látek. Navštěvujte salony, které jsou dobře větrané a používají netoxické výrobky. Nechte vyvětrat koberce a skříně dříve, než jsou instalovány a udržujte váš domov dobře větraný. Přeskočte aerosolové osvěžovače vzduchu. Vyhněte se chemickému narovnávání vlasů a uhlazujícím produktům, především brazilský keratin, který obsahuje vysoké koncentrace formaldehydu.

5.  Ftaláty

Ftaláty jsou chemické sloučeniny, které pomáhají změkčení plastu.  Usnadňují aplikovat lak na nehty, aby tělové mléko bylo roztíratelné a zabrání spreji na vlasy aby ztuhl. Komerční osvěžovače vzduchu, parfémy, čisticí prostředky pro domácnost a prostředky pro osobní péči spoléhají na použití ftalátů.

U samců laboratorních zvířat, která by mohla být zrcadlem mužů, bylo vystavování ftalátů spojeno s neplodností, sníženým počtem spermií, nesestouplých varlat a vad penisu a močové trubice. Ftaláty jsou rovněž podezřelé ze snížení ženské šance na otěhotnění. Výzkum National Institutes of Health informoval o nalezení vazby mezi prenatálním vystavování ftalátům a ADHD u dětí. Plod vystavený ftalátům v děloze může být rovněž předčasně narozený, pod normální porodní hmotností a náchylnější k tomu stát se obézní.

Jak se vyhnout ftalátům:  Čtěte etikety! Vyhněte se osvěžovačům vzduchu vyrobeným ze syntetických vůní, závěsným osvěžovačům vzduchu do auta, plug-in osvěžovačům vzduchu a čistícím ubrouskům s vůní. Kupujte kosmetiku, šampon a pleťové vody bez ftalátů. Používejte méně výrobků osobní hygieny obecně, protože naše „tělesná zátěž“ chemikálií se čím dál tím zvyšuje. Nenechávejte jídlo v plastových nádobách, protože ftaláty v plastu by mohly migrovat do potravin. 

6.  Látky zpomalující hoření

PBDE, nebo polybromované difenylethery, jsou průmyslové chemické látky používané ke zpomalení plamenů v elektro spotřebičích, nábytku a matracích. Mohou se dostat do ovzduší, vody a půdy. Nerozpouští se ve vodě, ale ulpívají na dně řek nebo jezer, kde pak mohou být pozřeny rybami. Mohou se také dostat do domu prachu. Tyto látky způsobují problémy se štítnou žlázou, která reguluje metabolismus, růst a vývoj mozku, což je důvod, proč PBDE mohou ovlivnit kognitivní schopnosti a chování dětí. Mohou také přispět k onemocnění štítné žlázy u dospělých.

Jak se vyhnout PBDE: PBDE mohou být použity v čalounictví a v pěnové výplni. Pokud je to jen možné vyhledávejte a kupujte nábytek bez PBDE převážně bez pěnové výplně.  Zvolte elektroniku vyrobenou s alternativou PBDE a dalších zpomalovačů hoření. V tom vám může pomoci Greenpeace Průvodce Green Gadgets.

7.  Toluen

Toluen je čirá, bezbarvá kapalina s charakteristickou vůní. Je dobrým rozpouštědlem, najdete jej v nátěrových hmotách, ředidlech, lacích, lepidlech, pryži a v některých tiskových a koželužených procesech. Je také přidán do benzínu spolu s benzenem a xylen pro zlepšení oktanu. Toluen se běžně vyskytuje ve venkovním ovzduší tam, kde je velký provoz. Vzhledem k tomu, že se snadno odpařuje, může se stát významným zdrojem znečištění ovzduší uvnitř vašeho domova, obzvláště pokud je to v laku nebo laku na nehty, který používáte.

Vysoká hladina použití toluenu v průběhu těhotenství může zpomalit duševní vývoj a růst u dětí. To může také mít vliv na funkci ledvin a jater, snižuje odolnost vůči některým chorobám a později mít vliv na reprodukční systém. Jedním z velmi nebezpečných aktivit je vystavovat se velkému množství toluenu v krátkém čase záměrnou inhalací / šňupáním barvy nebo lepidla.

Jak se vyhnout toluenu: Nakupujte lak na nehty, který jezbavený toluenu, stejně jako bez formaldehydu. Vyhněte se malování a používejte pouze vodou ředitelné barvy, které mohou být očištěny pod tekoucí vodou a ne ředidlem. 

8.   PFOA nebo PFOS

Obě tyto látky jsou perfluorované organické sloučeniny, chemické látky, které jsou speciálně formulované, aby byly odolné skvrnám. Používají se v krabicích od pizzy, kontejnerech s rychlým občerstvením, v oděvech odolných proti skvrnám, v kobercích a nábytku a v nepřilnavém kuchyňském nádobí a pánvích.

Těhotné ženy vystavené perfluorovaným organickým sloučeninám mohou porodit dítě s nižší porodní hmotností. Výzkumy pokračují ve sledování dalších dopadů na plod. Na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, vědci zjistili, že ženy se zvýšenými hladinami těchto látek v krvi porodily děti se sníženou porodní hmotností a obvodem hlavy. Jiné lidské studie souvisí s nesnázemi s otěhotněním, u mužů mají vliv na nižší kvalitu spermií a zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi.

Jak se vyhnout PFOA nebo PFOA: Spíše než skvrnám odolnému oblečení noste takové, které lze snadno prát. Rozhodně nenechávejte nádobí s nepřilnavým povrchem na sporáku bez dozoru a nepoužívejte jej na vysoké teploty v horké troubě. 

9.   Azbest

Azbest se skládá ze šesti různých vláknitých minerálů, z nichž všechny mohou způsobit rakovinu. Vzhledem k tomu, že odolává ohni, můžeme azbest nalézt v téměř každé části domu, včetně střešní šindele, vinylové podlahy, potrubí, trubek a podkrovní izolace, stropních obkladů, automobilových produktů, jako jsou kotoučové brzdové destičky a dokonce i v oblečení. Když se tyto položky zestárnou, začnou se loupat a azbestová vlákna se do dostanou do vzduchu, takže je lze snadno vdechnout. 

Jak se vyhnout Azbestu: Zkontrolujte stejnou zprávu o kvalitě vody znečištěnou olovem také i na azbest. Nechte si nainstalovat vodní filtr, který zachytí i olovo a azbest.

10.                BPA

Bisfenol A je petrochemický produkt, který se používá k výrobě pevného polykarbonátového plastu pro vodní džbány a láhve, kojenecké láhve, nádobí, jako talíře a šálky a nádoby na skladování potravin. Problém je v tom, že tento materiál je vysoce nestabilní a může se uvolňovat do potravin. Vystavení této látce je spojeno s vývojovými a reprodukčními vadami, včetně dřívějšího nástupu puberty, zvýšené citlivosti na rakovinu prsu a prostaty. Je také spojen s potraty a neplodností, erektilní dysfunkcí, diabetes, onemocněním srdce a s problémy chování batolete.

Jak se vyhnout BPA: nahradit plastové láhve na vodu nerezovou ocelí a sklem. Vynechat konzervované potraviny a nápoje; zvolit čerstvé nebo mražené potraviny a šťávy, sodu, vodu a pivo ve skleněných lahvích. 

Milé dámy, možná se o těchto „skrytých“ toxinech neměly ani ponětí, ale zkuste zapřemýšlet nad tím, kolik zbytečné chemie je všude kolem nás a jaké to může mít následky pro náš organismus. 

Napište nám

x