“Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít,” řekla Coco Chanel, která způsobila revoluci v módním průmyslu

Publikováno 06.04.2017

Francouzská návrhářka Coco Chanel byla neobyčejná žena. Nebála se vystoupit z davu ani změnit tehdejší způsoby v oblékání žen. Její talent, touha a ambice z ní vytvořily nejen návrhářku, která zazářila ve 20. a 30. letech minulého století, ale ikonu, která ovlivnila další vývoj módního průmyslu.

Nadčasová klasika

Gabrielle Bonheur Chanel, které se přezdívalo Coco, byla chudá dívka z venkova, která si však vždy šla za svým. Ačkoli z počátku budily její modely rozpaky, postupem času se její tvorba začala těšit obrovské popularitě. Z dílny talentované Coco Chanel pochází i klasika v podobě little black dress neboli malých černých, které jsou povinným kouskem v šatníku každé ženy. Ačkoli dnes patří malé černé mezi nejoblíbenější šaty, v tehdejší době byla černá určená pouze služebnictvu. I přesto však byly v roce 1926 první malé černé na světě.

Pohodlné a praktické

Malé černé byly podobně jako další prvky z dílny Coco Chanel jednoduché. Coco Chanel se totiž snažila, aby móda pro ženy byla mnohem svobodnější a praktičtější. Díky této francouzské návrhářce ženy začaly nosit například námořnická trička, rovně střižené sukně či flanelové blejzry. Coco Chanel se ovšem nebála používat ani netradiční materiály. Zároveň byla jednou z mála žen, která si zkrátila vlasy tak, jak je tehdy nosili pouze muži. Pravidla, podle kterých se ženy oblékaly, byla najednou volnější.

Chanel dříve a dnes

Kromě sportovně elegantní módy se však Coco Chanel věnovala i formálnímu oblečení. Dodnes je populární například tradiční kostýmek Chanel, který se skládá z krátkého saka bez límce a sukně s délkou po kolena.

Coco Chanel postupem času vybudovala módní dům, který představuje bezpochyby jednu z nejluxusnějších značek na světě. Kdo by také neznal a neobdivoval ikonické kabelky Chanel nebo nesmrtelný parfém Chanel No.5, který je na trhu již od roku 1921?

Napište nám

x